Asi je zbytečné připomínat, že zimní pneumatiky (pokud jsou na silnici zimní pneumatik), máte mít na svém voze od prvního listopadového dne do posledního březnového. Minimální hloubka vzorku pak má být u tohoto typu plášťů čtyři milimetry, zatímco u letních stačí jen 1,6 milimetru.

Německý ADAC a časopis Autobild otestovaly před začátkem nastávající zimy desítky typů zimních pneumatik. V případě Autobildu jich bylo dokonce 54. Jednalo se o rozměr 225/45 R18, tedy o pneu určené pro již poněkud větší služební, případně rodinná auta.

ADAC se pak zaměřil na rozměry 205/60 R16. a 225/45 R 17 Nasazovat se tedy nejčastěji budou na malá SUV, případně menší městské hatchbacky, sedany a kombíky v kategorii mětských aut a vozů ve velikostní kategorii nižší střední třída.

Test Autobildu probíhal ve dvou fázích. Nejprve se zkoušelo, jak všech 54 zastaví na mokru z rychlosti 80 kilometrů v hodině a jak na sněhu z počátečního tempa 50 kilometrů v hodině. Brzdné dráhy z obou těchto měřeení se následně sečetly a nejlepších dvacet pneumatik postoupilo do dalšího kola. V němu už byly další jízdní testy na suchu, mokru a na sněhu a do výsledné známky pak promluvily i provozní náklady.

A jaké tedy pneumatiky lze ke koupi doporučit v jednotlivých velikostních kategoriích a jakým se naopak raději vyhnout?

Rozměr 205/60 R16 - test ADAC

Vítězem se tentokrát stala pneumatika Dunlop Winter Sport 5. Měla vyrovnané hodnocení jak v kritériu jízdní vlastnosti, tak i v ohleduplnosti k životnímu prostředí. Navíc je z prémiového segmentu nejlevnější.

Za ní se pak seřadily pneumatiky výrobců, kteří se tradičně v testech zimních pneumati umisťují v popředí. Konkértně šlo o výrobky Michelin Alpin 6, Goodyear UltraGrip 9+ a Continental WinterContact TS 870 P.

Těm, kteří opravdu často jezdí v horách nebo jinde, kde bývá sníh a led, pak lze na základě tohoto testu doporučit určitě ještě Bridgestone Blizzak LM 005, případně Hankook Winter i*cept RS3.

Tuzemský produkt Barum Polaris 5 skončil na děleném druhém místě (spolu s Dunlopem) za jasně nejlepší Michelinkou v kategorii životní prostředí. To znamená, že má vysokou odolnost vůči oděru, solidně nízkou hlučnost a podobně). Je navíc nejlevnější z těch, které německý autoklub ADAC ještě doporučuje ke koupi.

Naopak ty ještě levnější - Lassa Snoways 4 a Austone Athena SP-901 už se kupovat nemají. Jejich jízdní výsledky jsou naprosto nedostatečné.

Rozměr 225/45 R 17 - test ADAC

V této velikostní třídě je premiantem Continental WinterContact TS 870, následují Michelin Alpin 6, Goodyear UltraGrip 9+ a Dunlop Winter Sport 5. Pouze tyto čtyři pláště dostaly od ADACu nejvyšší známku. Z těch v pásmu nadprůměru stojí i z hlediska poměru ceny a kvality za úvahu pneu Vredestein Wintrac Pro,  Semperit Speed Grip 5 a Hankook Winter i*cept RS3.

Trošku překvapením je až předposlední místo prémiovky Bridgestone Blizzak LM 005.

Skutečně problematickou se v této kategorii ukázal pouze jeden produkt. Šlo o Kormoran Snow. Je sice levný a má dlouhou výdrž i další ekologické přednosti, ovšem zejména na mokré vozovce vás s dost velkou pravděpodobností zradí.

Rozměr 225/45 R18 - test AutoBild

Zde jsou dvě pneumatiky na děleném prvním místě. Zájemce o tu nejlepší má na výběr, zda je prro něho důležitější bezpečnost na silnici (v tom případě by si měl vybrat Michelin Pilot Pilot Alpin 5, která si jako jediná vysloužila za chování na sněhu čistou jedničku) nebo Goodyear UltraGrip Performance 3. Ta je o dost lepší v kategorii provozních nákladů a jízdní vlastnosti má na úrovni dvojky nebo 2+.

Třetí pak skončila tradičně solidní pneu Continental WinterContact TS 870 P.

Vítězem v kategorii ekonomických pneumatik se stala Barum Polaris 5. Technici Autobildu jí udělili známky 2+ při hodnocení jízdy na sněhu, 2- za výsledek na mokru a čistou dvojku za chování na suchu. Provozní náklady pak byly oznámkovány 1- což je stejně skvělý výsledek jako u výše zmíněného výrobku Goodyear.

V závěru druhé desítky skončily pneu Falken Eurowinter HS02 Pro, Debica Frigo HP 02 a Viking Win Tech. Byť se všechny ještě vešly do kategorie Podmíněně doporučeno. Nedoporučený je produkt Firestone Winterhawk 4.