Víte, kdy byste měli mít na svém autě zimní pneumatiky? Podle Zákona o provozu na pozemních komunikacích musí mít řidič na svém voze obuté zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. A také v případě, že lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnicích během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Jak vyměnit pneumatiku na autě uvidíte v tomto videu:

| Video: Youtube

Neznamená to tedy automaticky, že za pěkného počasí nemůžete po 1. listopadu na silnici vyjet a autem na letních gumách. Pokud jsou v zimě příznivé teploty a silnice jsou bez sněhu, námrazy a ledu, pokutu nedostanete. Ale jestli nechcete, aby vás počasí překvapilo, je vhodné zavčas přezout na zimní pláště.

Je tedy potřeba s přezutím spěchat? Podle rad odborníků je ideální doba pro použití zimních pneumatik, když teplota vzduchu klesne na delší dobu pod +7 °C. To může být i před 1. listopadem. Velká část řidičů letos do pneuservisů vůbec nezamíří, protože si mění pneumatiky svépomocí. A měnit pláště budou až podle počasí.

„Letos je zatím teplo, takže zatím to našlapané není. Pokud někdo zavolá, můžeme se v klidu domluvit na termínu,“ uvedl například Filip Ondrejo, který provozuje pneuservis v Brance u Opavy. „Jsou tři skupiny zákazníků. Ta první řeší výměnu pneumatik zavčas. Druhá čeká na termín 1. listopadu a chce pneumatiky přezouvat kolem tohoto data. A ta poslední, to jsou řidiči, kteří čekají na sníh,“ doplnil. V jeho pneuservisu vychází přezutí plášťů na plechové disky včetně výměny ventilků a vyvážení na 800 korun.

Kolik letos zaplatíme?

Počítejte s tím, že za přezutí pneumatik vytáhnete letos z peněženky více peněz než loni. Zatímco ještě v loňském roce jste mohli často pořídit výměnu už obutých kol včetně demontáže, montáže a vyvážení od pětistovky, letos je to zhruba o stokorunu více.

V námi oslovených pneuservisech napříč celou Českou republikou se ceny nejčastěji pohybovaly od šesti set korun do tisícovky za běžné rozměry kol. Ceny v jednotlivých provozovnách se liší a existují výjimky. Pokud si dáte práci, najdete pneuservisy, které vám vymění pneumatiky i za cenu pod pět set korun.

Záleží také na službě, kterou budete požadovat. Pokud měníte pouze pláště a používáte jedny disky, připlatíte si nejméně další dvě stovky. Svou roli hraje také to, jestli máte disky plechové nebo alu ráfky. U těch druhých se může celková cena výměny všech kol zvednout ještě o stokoruny. Proto se vyplatí cenu v konkrétním pneuservisu předem zjistit.