Chování i výpověď děvčete byla tak věrohodná, že se ji policie musela zabývat s nejvyšší prioritou. Útok pachatele dítě dokládalo drobnými zraněními na zápěstích i v obličeji. Kvůli šoku byla vyšetřena psychologem. Policisté a strážníci prohledali místo činu, vyzývali svědky a pátrali v databázích, zda útok neodpovídá některému z dřívějších činů.
Neustálým opakováním výslechů a skládáním mozaiky však kriminalisté dospěli k závěru, že se událost nikdy nestala.
Děvče se pod tíhou důkazů ke lži přiznalo. Mimo jiné nebylo možné, aby muž v rukavicích způsobil dívce takové zranění, jaké si ve skutečnosti způsobila sama.
"Dívenka našim specialistům potvrdila, že ráno během cesty do školy ji přepadl maskovaný muž. Chytil ji za ruku a odtáhl do lesoparku poblíž hotelového domu Merkur. Dále uváděla, že muž ji poškrábal skleněným střepem na zápěstí ruky. Ze sevření se jí podařilo dostat a ona utekla. Policisté kriminální služby a vyšetřování zahájili úkony přečinu omezování osobní svobody a vydírání. Naši specialisté se napadením zabývali velmi intenzivně od začátku oznámení. Vyhodnocovali stopy, získávali a zpracovávali informace, vyslýchali svědky a další a další činnosti, které by je přivedly k pachateli. Během výslechu prováděného ve čtvrtek dívka uvedla, že si vše vymyslela. Důvody, které ji k tomu vedly, známe, nicméně vzhledem k věku dívenky je nebudeme zveřejňovat," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
První signály o tom, že verze školačky není přesná a mohlo by se jednat o výmysl, měli policisté už ve středu. Mimo jiné si vyžádali videozáznam z kamer, které mají na uniformách strážníci, a kteří tak zdokumentovali prvotní výpověď. Když se verze dívky začala v některých detailech lišit, dostali se policisté k pravdě.
Přesto bylo do akce nasazeno několik policistů a strážníků, kteří po dobu vyšetřování chyběli jinde v ulicích. Policisté přiznávají, že podobných oznámení, která se ve finále ukáží jako vymyšlená, mají mnoho. Všechna však musí důkladně prověřovat.
Muž v kukle a rukavicích zatáhl školačku do lesa, zranila se při útěku
Policie chce některé případy před lidmi tutlat
V souvislosti s havířovským případem se policie v páteční tiskové zprávě ohradila proti tomu, že Deník o případu informoval. Mluvčí Viačková tvrdí, že článek zveřejněný ve středu dopoledne zkomplikoval práci kriminalistům a dal prostor ke spekulacím a šíření fám po městě.
Deník se však setkal opakovaně se snahou policie bránit zveřejňování některých případů.
Jedním z posledních případů, kdy takové záměrné nezveřejnění informací vyvolalo mezi obyvateli města fámy, byla kauza chlípníka z Karviné. Policie případ tutlala od listopadu a ještě v únoru, kdy už se městem šířily fámy o muži znásilňujícím ženy, žádala redakci Deníku, aby případ nezveřejňovala. Teprve na nátlak redakce policie informace uvolnila a nechala zveřejnit podobiznu podezřelého. Na základě tohoto popisu byl pachatel s přispěním obyvatel za několik dnů dopaden.
O případu čtěte v článcích:
Postrach karvinských žen byl dopaden. Vybíral si hlavně blondýnky
Zvrhlý osahávač žen znovu udeřil
Nebezpečný muž s kudlou byl dopaden
Utajené informace zmařily dopadení vraha
Na utajování informací před veřejností doplatila také krajská mordparta v případu vraždy ženy z Českého Těšína. Policie si v případu záměrně ponechala některé informace pro svůj televizní pořad Na stopě. Jiné sdělovací prostředky policisté tehdy neinformovali ani o tom, že se o případu bude vysílat. Vlastní vinou tak snížili možnost, že získají svědky.
Další informace policie začala zveřejňovat až s časovým odstupem a na opakované náléhání redakce Deníku. Vraha však dodnes nemá. Deník přitom má informace o tom, že teď policisté komplikovaně prověřují všechny lidi, kteří se v okolí pohybovali, a to na základě informací od telefonních operátorů a údajů o přihlášených telefonních číslech na vysílačích v blízkosti místa činu.
V případu vraždy ženy z Těšína policie tápe
Mordparta marně hledá vraha, na svědky zapomněla