Policie k případu potvrdila, že sedmašedesátiletý muž podlehl následkům otravy metylalkoholem. Deník měl už ve středu odpoledne informace o tom, že smrt s alkoholem souvisí. V bytě v Přímé ulici v Havířově-Podlesí zasahovalo několik policistů a také technik. Právě ten později z bytu odnášel v černém pytli i věci, které kriminalistům mohou pomoci v pátrání po výrobci jedovatého alkoholu.

"To, co bylo v pytli, vám sdělit nemůžeme, protože jsou to věci zajištěné v rámci vyšetřování. Potvrdit však můžeme to, že po provedených expertizách je prokázáno, že muž byl intoxikován metylakoholem a stal se tak další obětí," řekla ve čtvrtek odpoledne policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Na místě zasahovala záchranná služba, kterou po 15. hodině volal příbuzný, který postiženého v bytě našel. Muži už však zdravotníci pomoci nemohli. 

"V odpoledních hodinách zasahovali naši havířovští záchranáři u staršího muže bez známek života. Lékařka záchranné služby již mohla pouze konstatovat smrt pacienta. Vzhledem k nálezu lahve nekolkovaného alkoholu v bytě a faktu, že smrt nastala beze svědků, byla na místo přivolána policie," informoval mluvčí záchranné služby MSK Lukáš Humpl. 

V kauze jedovatého alkoholu se jedná v pořadí o pátého Havířovana, který zemřel na otravu alkoholem. Dalších sedm obyvatel města je v nemocnici, nebo byli ošetřeni a propuštěni do domácího léčení.

Vše o kauze čtěte v Souvisejících článcích

V těchto láhvích může být jedovatý alkohol.

Několik hodin po nálezu zemřelého muže policie informovala o zajištění neokolkovaných lahví Tuzemáku. Vedle pátrání po výrobně a dodavateli tohoto alkoholu policisté prověřují, zda nebyla zneužita etiketa likérky z Frýdku-Místku.

„Vzhledem k nově zjištěným informacím apelujeme na veřejnost, aby nekonzumovala alkohol ve skleněné lahvi o obsahu jednoho litru opatřené etiketou „TUZEMÁK" na etiketě „výrobce AB Style, s. r. o. Frýdek-Místek." Předmětné láhve nemají kolky. Obsah může být vysoce toxický! Předpokládaný možný výskyt předmětných láhvích je v teritoriu Havířov-Město," informovala ve středu večer krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Společnost AB style se od lihovin distancuje

Policisté v současné době varují před nekolkovanými lahvemi „tuzemáku", jejichž obsah může být vysoce toxický. Jako výrobce je na ní uvedena společnost AB Style z Frýdku-Místku. Podle policistů se ale neprokázalo, že by firma měla s obsahem lahve něco společného.

„Společnost AB style se od lihovin, které sice mají naši etiketu s logem, avšak nejsou povinně označeny kontrolní páskou kolkem, důrazně distancuje. Jedná se o nelegální padělky, které rozhodně nepocházejí z naší produkce. Několik let průběžně předáváme orgánům celní správy informace o padělání našich výrobků. Konkrétně 3. srpna jsme upozornili policejní orgány na výskyt padělaných etiket našich výrobků a přitom jsme poskytli velmi identifikační údaje," bránil jednatel společnosti AB style Jan Palla. Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje informovala o možnosti poradit se s odborníkem v případě podezření spojeného se zakoupením či konzumací alkoholu na telefonní lince 950 739 943 .

Protože falešní výrobci běžně parazitují na jménech oficiálních likérek, policie nevylučuje, že tomu je i v tomto případě.

„Dosud nebylo žádným způsobem prokázáno, že by se výrobce uvedený na etiketě jakýmkoli způsobem podílel na výrobě či distribuci závadového alkoholu. Z tohoto důvodu se zabýváme i otázkou případného zneužití jména," doplnila mluvčí.