Přivítání nového roku se v Havířově letos díky skupince opilých výtržníků zvrtlo ve velkou šarvátku, která zkazila dojem zejména rodinám s dětmi, jež se přišly podívat na ohňostroj z obav o své bezpečí náměstí raději urychleně opustily.

Kromě slovních útoků a několika fyzických potyček totiž vzduchem létaly i skleněné lahve. Útočníci si navíc vybrali jako terč mobilní služebnu městské policie, kterou chtěli zdemolovat.

Nejagresivnější výtržníci neměli problém se pouštět i do šarvátek s policisty. Ti je zpravidla strhli k zemi a zpacifikovali. Přesto několik ran schytali i policisté a strážníci. Ale nejen oni.

Zranění utrpěli i lidé, kteří se k půlnoci přišli podívat na ohňostroj.

„Seběhlo se to hrozně rychle. Dostal jsem pěstí, několik kopanců a skončil jsem s roztrženým obočím. Kamarádi mě pak museli odvézt do nemocnice k ošetření," prozradil Deníku jeden z přímých účastníků osudné noci, který však chtěl však zůstat v anonymitě.

„V průběhu celého Silvestra jsme na chirurgické ambulanci ošetřili celkem 40 pacientů, v prvních hodinách Nového roku to bylo 17 zraněných, u kterých se jednalo vesměs o drobnější poranění," řekla náměstkyně ředitele havířovské nemocnice Renata Tydlačková.

Primátor: Příští rok to pohlídáme

Strážníci i policisté však nepovažují incident za nijak závažný. „Faktem je, že samo strážníci by situaci nezvládli, a proto jsme povolali zásahovou jednotku," přiznal zástupce ředitele Městské policie Havířov Daneš Skulina.

Přesto trvá na to, že nic mimořádného nestalo. „Rozhodně kvůli jednomu nevydařenému silvestru nebudeme v dalších letech rušit vítání nového roku," prohlásil havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk.

Připustil však, že nějaká opatření, která by maximálně eliminovala podobné řádění, město společně se strážníky vymyslí.

„Budeme se snažit o lepší komunikaci s majiteli restaurací, aby strážníci v případě, že se u nich sejdou takováto individua, urychleně informovali. Kdyby se tak stalo v tomto případě, nemusela situace dopadnout jak dopadla," myslí si havířovský primátor.

Podle něj by měl být tento případ důvodem k zamyšlení zákonodárcl, aby dali více pravomocí městským strážníkům. To totiž, ani kdyby chtěli, nemohli proti útočníkům dostatečně razantně zasáhnout. Pouze se bránili.

„Strážníci by měli mít větší kompetence. Cvičení jsou, takže jsou schopni bránit nejen sebe, ale i zpacifikovat vandaly a útočníky," dodal primátor Zdeněk Osmanczyk.

Čtěte původní článek: Novoroční oslavy se v Havířově zvrhly v násilí a bitky výtržníků s policisty