Cirkus Prince. Vyšetřování se týká cirkusu Prince, který v pondělí přijel do Karviné se svým představením. Jeden lachtan zahynul, druhého se podařilo zachránit díky hasičům. 

Podle hasičů už se jednomu ze dvou dospělých kalifornských lachtanů nedalo pomoci. V době příjezdu byl už mrtvý. V průběhu sedmdesátikilometrového transportu z Frenštátu pod Radhoštěm do Karviné zahynul na přehřátí.

"Hasiči se o dvou trpících samcích o stáří osm až devět let dozvěděli z tísňové linky v pondělí o půl páté odpoledne a ihned vyjeli na pomoc – ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Karviné do Karviné-Hranic do Leonovovy ulice. Cirkus obě cvičená zvířata převážel v prázdných vodních nádržích vozidlového návěsu, údajně měl zakázáno používat při jejich přepravě vodu. Hasiči poskytli majitelům cirkusu vodu z cisternové automobilové stříkačky na ochlazení a záchranu lachtanů. V té době venkovní teplota přesahovala 30 stupňů Celsia. Jeden ze samců už byl při příjezdu hasičů mrtvý, druhému ale ochlazení a napuštění nádrže na zhruba 5000 litrů vody rozhodně pomohlo. Hasiči pak předali událost Policii ČR a odjeli na základnu," informoval o případu mluvčí hasičů MSK Petr Kůdela. 

Zachráněný lachtan.

"V pondělí odpoledne jsme zahájili neobvyklé vyšetřování. Před sedmnáctou hodinou jsme přijali oznámení o úmrtí lachtana v cirkuse. Po převozu z Frenštátu pod Radhoštěm do Karviné uhynul kalifornský lachtaní samec jménem Logan. Majitelem zvířete je cirkus, který návěs káděmi zaparkoval na parkovišti u karvinského marketu v městské části Hranice. Lachtan byl převezen do Státního veterinárního ústavu Olomouc k pitvě. Zahájili jsme úkony trestního řízení nedbalostního přečinu zanedbání péče o zvíře. Podle zákona, kdo zanedbá potřebnou péči o zvíře, může být potrestán odnětím svobody až na šest měsíců, zákazem činnosti nebo propadnutím věci," sdělila k případu policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Cirkus Prince není jediným, kdo má číslo s lachtany. Už v dubnu se v Karviné zastavil cirkus Humberto. Právě tři lachtani Nico, Paul a Mister, za jejichž drezúrou stojí němečtí manželé Hölscherovi, jsou lákadly letošního turné. 

Zachráněný lachtan.