Neuvěřitelný pohled se naskytl v úterý večer lidem v centru města. Zatímco chodci jen nevěřícně kroutili hlavami, motoristům už tak do smíchu nebylo. Na silnici se totiž museli obratně vyhýbat mladíkovi, který si to v levém pruhu šinul na svém skateboardu.
Neosvětleného jezdce uprostřed frekventované silnice naštěstí žádné auto neporazilo, přičemž ho na potemnělé ulici zřejmě zachránilo bílé tričko, kterého činilo alespoň trochu viditelným.
Jeho hazardní jízdy si všimla projíždějící autohlídka, která jeho odvážný výkon obodovala pokutou ve výši 500 korun. „Já jsem spěchal a po cestě to jede mnohem lépe, než po chodníku,“ vysvětloval mladík.
Jezdci na různých sportovních zařízeních nejsou na silnici žádnou výjimkou. Vedle skateboardistů dávají velmi často jízdě po silnici před chodníkem přednost bruslaři nebo koloběžkáři.
Podle silničního zákona jsou však všichni lidé, kteří se nepohybují na silnici motorovými vozidly, na zvířaty tažených povozech nebo na jízdních kolech, považováni za chodce. A těm jsou vyhrazeny chodníky, kam naopak nesmějí vozidla, povozy a jízdní kola.
I silniční zákon lze však vyložit ve prospěch sportovců. Chodec totiž může použít silnici v případě, kdy chodník v její blízkosti není, nebo je neschůdný. Právě neschůdnost chodníků nahrává jezdcům na kolečkových bruslích nebo skateboardech.
Dlážděný chodník mohou úspěšně pokládat za pro ně neschůdný a jet po silnici. Jako chodci by se však měli pohybovat při levém kraji vozovky, což zpravidla nečiní. Proto jim policisté mohou dávat pokuty.
V Havířově hazardérům na kolečkových bruslích a skateboardech nahrává absence vyhrazených tras pro jejich bezpečný pohyb.
Chodci je nechtějí na chodnících, řidiči zase na silnicích. Cyklotrasy v centru nejsou a na lesních cestách nebo nerovných chodnících se s malými kolečky jezdit nedá.
Slabou náplastí jsou dva skateparky, některá prázdnější parkoviště a jedna nedávno vybudovaná oficiální trasa pro bruslaře za justiční budovou v Podlesí.
Naopak špatné jméno si mladí vyznavači stále populární jízdy na prknech a kolečkových bruslích dělají poškozováním městského mobiliáře, například při najíždění na mramorové ozdobné prvky na náměstí Republiky v centru Havířova.