Úraz, vhorším případě smrt. To jsou důsledky chování neukázněných lidí na železnici. Lidé často na nádražích vMoravskoslezském kraji porušují pravidla bezpečnosti a vstupují do míst, kde nemají co pohledávat. Například uplynulou neděli vželezniční stanici Ostrava hlavní nádraží neoprávněně vstoupil do prostoru kolejiště na místě veřejnosti nepřístupném devatenáctiletý mladík. „Srazil jej vlak. Byl převezen rychlou záchrannou službou do porubské nemocnice. Několik vlaků vdůsledku nehody mělo zpoždění,“ uvedla mluvčí ostravské policie Dagmar Bednarčíková.

Drtivá většina veškerých zranění civilistů a především dětí vprovozu železnice je způsobena bez zavinění železnice, tedy nesprávným a nebezpečným chováním lidí. Pracovníci Českých drah před časem vydali pro cestující desatero bezpečného chování, které je má varovat před nejčastějšími prohřešky. První zásada se týká častého problému: přecházení kolejí tam, kde to není povoleno.

Také přejezdům by lidé měli věnovat zvýšenou pozornost a podceňovat by neměli ani výstražnou signalizaci. „Nechoďte po tratích, mostech a tunelech,“ radí dále železničáři. Cestující by neměli ani naskakovat a vyskakovat zjedoucího vlaku. Železničáři varují také před otevíráním dveří vjedoucích vozech. Dalšími prohřešky jsou přibližování se kokraji nástupiště, vyklánění se zokna a vyhazování předmětů zokna. Samostatnou kapitolou je lezení na vagony, sloupy a konstrukce a přibližování se kelektrickému vedení.

„Neházej předměty na žádné vlaky a nepokládej nic na koleje,“ žádají dále železničáři. Jako by se jim vposledních dnech vysmáli pachatelé, kteří vsobotu vnoci položili ulávky nad kolejemi na ulici 8.května vOpavě-Kylešovicích plechovou popelnici na kolejový svršek. „Najel na ni osobní motorový vlak, kterému se poškodil chladicí systém a odrhl kryt alternátoru. Vlakem cestovalo třináct cestujících. Ke zranění osob nedošlo,“ dodala mluvčí policie Bednarčíková. Policisté tento případ vyšetřují jako podezření ztrestného činu obecného ohrožení.