Takový je příběh padesátiletého Ladislava Peterského zHavířova, která je hlavní postavou alkoholového dramatu, kterým se ve čtvrtek opět zabýval Krajský soud vOstravě. Peterský vystupuje jako oběť a zároveň ikorunní svědek.

Do ostravského justičního paláce přišel Peterský vdoprovodu policejní eskorty. Ta jej na žádost soudu zadržela včera po ránu vhavířovském hotelovém domě Merkur, kde přechodně bydlí. Peterský totiž nereagoval na předvolání khlavnímu líčení. Před soudem se hájil tím, že zapomněl.

Na konflikt skamarádem si vůbec nepamatoval. „Já si na nic nevzpomínám, byl jsem opilý. Probral jsem se až vnemocnici, kde mi lékaři řekli, jaké mám zranění,“ vypověděl před soudem Peterský. Osudného dne se vbytě vystřídalo několik lidí. Vypili větší množství vína a tvrdého alkoholu. Pak došlo kosudovéhádce.

Ladislav Peterský u soudu

„Pavel Stromp je můj dobrý kamarád. Je to kliďas. Asi jsem ho musel něčím vyprovokovat. Někdy dovedu být provokatér. Ale fakt si nevybavuji, co se stalo. Opil jsem se a všechno mi to nějak vypadlo zpaměti. Ani nevím, kdo mi to vlastně udělal,“ prohlásil před soudem Peterský, který se podruhé narodil díky havířovskému lékaři Stanislavu Zobači.

„Vprůběhu služby mi hlásili, že přivezli vážně zraněného pacienta. Voblasti srdce měl ranky, které nijak zvlášť nekrvácely. Muž měl ale velmi slabý tlak. Bylo jasné, že převoz na specializované pracoviště do Ostravy by nepřežil. Proto jsme se snažili ho zachránit unás, přestože srdeční operace neprovádíme. Věděl jsem, že je to buď, anebo. Když jsem otevřel hrudník, viděl jsem, že krvácí zpropíchnutého osrdečníku. Pod ním se hromadila krev, která utlačovala srdce. Jeho omezená činnost byla příčinou slabého tlaku. Nahromaděnou krev jsme odsáli, čímž se srdce zvětšilo a začalo pracovat. Stříkalo krev zasi pět milimetrů velké díry, kterou jsem zašil jedním stehem,“ vysvětlil lékař. Naštěstí se to podařilo,“ vzpomínal již dříveZobač.

„Vím, že panu doktorovi vděčím za život. Poslal jsem mu písemné poděkování. Chtěl bych mu ještě jednou prostřednictvím vašich novin poděkovat. Samozřejmě icelému zdravotnickému personálu,“ prohlásil Peterský krátce poté, co vyšel ze soudní síně. Otrestu pro Pavla Strompa nechtěl spekulovat. „Jsme stále kamarádi,“ řekljen.

Strompovi, který se kbodnutí nůžkami přiznal, hrozí až patnáct let vězení. Hlavní líčení muselo být včera odročeno. Ksoudu se totiž nedostavili další předvolaní svědci, kteří se zúčastnili alkoholového dýchánku.