Od začátku roku dokonce do konce první dekády února si dopravní nehody vbývalém Severomoravském kraji, který kromě Moravskoslezského zahrnuje iOlomoucký kraj, vyžádaly čtrnáct lidských životů.

Jen oněco lépe na tom byly střední Čechy (13) a jižní Morava (12). Za sledované období zemřelo při haváriích vČeské republice pětasedmdesát osob.

Nejtragičtější následky měly nepřiměřená rychlost a nesprávné předjíždění.

Jedna ztragických nehod se například stala vpátek 8.února pozdě večer mezi Kopřivnicí a Závišicemi na Novojičínsku. Vozidlo Fiat Tipo narazilo vzatáčce do stromu.

Srážku nepřežili dva muži, jejichž zaklíněná těla museli hasiči zhavarovaného fiatu vyprošťovat. Obětí se stali osmnáctiletý řidič a jeho třicetiletý spolujezdec. Další člen osádky, který dokázal zauta sám vylézt, utrpěl poranění hlavy a sanitka jej odvezla do nemocnice.

Nepříznivý trend bohužel pokračuje ivdruhé dekádě února. Například ve Starém Jičíně minulé úterý zemřel Vietnamec sedící za volantem automobilu Škoda Superb. Pravděpodobně ve velké rychlosti vjel do protisměru, kde narazil do kamionu.

Policejní prezidium vrámci analýzy dopravní nehodovosti na svých webových stránkách zveřejnilo také tabulku týkající se závažnosti a následků havárií vroce 2007.Zní mimo jiné vyplývá, že nejvíce lidí umíralo při karambolech zaviněných nepřiměřenou rychlostí a nesprávným předjížděním.

„Alarmující skutečností je, že oproti roku 2006se ukazatel závažnosti unesprávného předjíždění více než zdvojnásobil. Tento vývoj jen potvrzuje slova odborníků ozvyšující se agresivitě řidičů motorových vozidel a vypovídá také olehkovážném, arogantním, bezohledném a sobeckém chování některých řidičů vsilničním provozu, mnohdy postrádajících išpetku předvídavosti,“ uvedl Josef Tesařík zředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR stím, že tento trend přetrvává ivletošním roce.

„Vnávaznosti na tento vývoj připravuje policie na nejbližší dny rozsáhlou dopravněbezpeč­nostní akci zaměřenou na nejtragičtější příčiny nehod, včetně nesprávného předjíždění. Akce bude provedena především vkrajích, kde vloňském roce, ale ivprvních týdnech letošního roku, zaznamenáváme vysoký počet usmrcených osob,“ dodal Tesařík.