Policie stále ještě pátrá po neznámém pedofilovi, který minulý týden obtěžoval v Českém Těšíně devítiletou dívenku. Městem nyní obchází strach o bezpečnost dětí a nepodložené fámy.

Neznámý muž si vyhlédl dívenku na chodbě domu. „Když odemykala dveře bytu, muž dívenku zatlačil dovnitř. Řekl jí, že ho posílá maminka. Dívka začala křičet a pachatel z bytu utekl. Ke zranění nedošlo,“ popsala policejní tisková mluvčí Zlatuše Viačková.

„Vyzýváme všechny rodiče k co největší možné opatrnosti. Měli by poučit děti, aby se na ulici nebavili s žádnými cizími lidmi. Opatrnosti není dost ani na chodbách domů a při odemykání bytů,“ upozorňují policejní preventisté.

Pachatel se přitom může pohybovat také po jiných místech Karvinska. Policisté tak vyzývají lidi, aby každé podezřelé chování neprodleně oznámili na bezplatnou linku 158. „Lidé by měli volat, pokud si třeba všimnou, že se někdo podezřele často pohybuje v okolí škol a dalších zařízení, kam děti chodí. Může jít také o lidi, kteří pozorují děti v parku a na jiných veřejných místech,“ říká policejní mluvčí.

Samotný pachatel z minulého týdne byl podle popisu muž ve věku kolem třiceti let. Je štíhlé postavy, vysoký asi 170 centimetrů, má tmavě hnědé, krátce střižené vlasy, rovný nos, malé rty. V době útoku měl zarostlé tváře strništěm vousů. Oblečen byl do tmavých kalhot kapsáčů s bílým pruhem po stranách. Měl tmavou lesklou bundu, tmavou sportovní obuv hnědozelené barvy, na hlavě čepici s kšiltem, hovořil česky.

Případem se zabývá také českotěšínská radnice. „Školy měly hned v pondělí varovat rodiče a také poučit děti o hrozícím nebezpečí ze strany cizích lidí. Strážníci byli seznámeni s policejní kresbou podoby útočníka a během pochůzkové služby mají dávat větší pozor na místa, kde si hrají děti,“ uvedl starosta Vít Slováček.

Po naštěstí nezdařeném útoku na dívku následoval ve městě nález ženských kosterních pozůstatků v lokalitě parku Hrabinka.

„Lidé panikaří, protože si omylem spojují tuto smrt se zmíněným útokem na dítě a dvěma jinými nálezy těl v okrese Karviná. Také o tom jsme s policií jednali a podle vyjádření kriminalistů je to zcela absurdní a žádný z těchto případů se sebou navzájem nesouvisí,“ dodal Slováček.

Samotní policisté říkají, že případy útoků na děti na Karvinsku šetří jen zřídka. Poslední vážný případ byl loni v létě. Malou dívku tehdy pedofil překvapil ve výtahu jednoho z panelových domů v Karviné. Útočníka se tehdy podařilo vypátrat.