Jsou i tací, kteří na těchto drobnějších přestupcích nasbírali všech 12 bodů. Našel se však i jedinec, který v průběhu dvou týdnů získal 14 bodů. Opakovaně řídil opilý a bez řidičského oprávnění, které mu bylo za první opilou jízdu na místě zabaveno.

„Vloni karvinští řidiči zabodovali poměrně dost. Za 5095 přestupků si připsali celkem 11 145 bodů. Za první tři letošní měsíce jsme zapsali už 839 přestupků a za ně jsme zaevidovali 1696 bodů,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Podobně na tom jsou řidiči na Havířovsku. „V celém správním obvodu města Havířova, do kterého patří i Albrechtice, Těrlicko, Horní Suchá a Horní Bludovice, je evidováno asi 60 tisíc řidičů. Celkem již má 5761 řidičů minimálně jeden bod. Nejvíce řidičů je z věkové kategorie kolem třiceti až čtyřiceti let.

Zajímavostí jsou dva bodovaní řidiči ve věku 84 let,“ informovala mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Ztráta prvních bodů nutí řidiče k opatrnosti. Zdaleka ne všechny. Mnozí proto za 12 bodů přicházejí o řidičák.

Například v Karviné o něj od zavedení bodového systému přišlo padesát motoristů. Postupně jich přibývá. Zatímco loni jich bylo celkem 34, jen v prvním letošním čtvrtletí už jich je 15.

„Motoristé musejí své řidičské průkazy odevzdat. My je vyrozumíme a oni jsou povinni své řidičáky osobně přinést. Ne všichni to ovšem dosud udělali,“ dodala mluvčí Swiderová.

Havířovský magistrát odebral řidičský průkaz za získání plného počtu bodů 89 hříšníkům. O řidičský průkaz může motorista za určitých okolností přijít přímo na místě.

Karvinským řidičům je takto policie zabavila loni v 68 případech a letos už ve 27. Policie tak činí nejčastěji u opilých řidičů.

Na rozdíl od vybodovaných hříšníků mohou ti, kterým řidičák zabavila policie, požádat o jeho vrácení po půl roce a bez zkoušek. Vybodovaní mají smůlu. Bez pardonu musejí po roce udělat znovu zkoušky v autoškole.