Tři ženy a jednoho muže vedou v seznamu pohřešovaných karvinští policisté v časovém rozsahu od ledna 2007 do dnešních dní. Od roku 2006 se hledá také dnes osmnáctiletá dívka. Ta už ale ve statistice pohřešovaných nefiguruje.

„Soud v jejím případě rozhodl o výchovném opatření. V takovém případě už patří mezi takzvaně hledané osoby,“ vysvětlila okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Mezi nejčastěji pohřešované policii hlášené lidi jinak na Karvinsku patří nejčastěji děti a pubescenti, jde však také o starší lidi.

„Děti a mládež se většinou najdou nejpozději do druhého dne. Důvodem jejich zmizení jsou nejčastěji nejrůznější výchovné problémy,“ říká Viačková. Pokud policie dostane oznámení o tom, že se někdo ztratil, rozjíždí se klasický kolotoč.

„Důležitá je rychlost oznámení. Lidé by neměli váhat a zmizení blízké osoby by nám měli oznámit co nejdříve. Důležitý je také podrobný popis člověka. Nejen, co měl naposledy na sobě, ale také jaké má chování, zvyky, chůzi, kam nejčastěji chodí a podobně,“ říká policejní mluvčí.

„Dobrá je také co nejčerstvější fotografie,“ doplňuje. Oznámení o pohřešovaném člověku pak dostanou všechna oddělení na území bývalého okresu. Policisté pak vyrazí na nádraží a další místa, kde se pohybuje větší počet lidí. Pokud je prvotní pátrání neúspěšné, pracuje se na případu více. „Větší pozornost věnujeme také oznámením o ztracených dětech, starších lidech, nebo třeba lidech různě nemocných, či těch, kteří hrotí třeba sebevraždou,“ pokračuje policejní mluvčí.

Policie v takových případech kontaktuje také taxikáře, řidiče autobusů a další lidi, kteří by dotyčného mohli při své práci zahlédnout. Pokud selžou i tyto možnosti, přichází na scénu policejní vrtulník s termovizí.

Zmíněné pohřešované ženy na Karvinsku jsou vě věku od jedenatřiceti do devětatřiceti let. Zmíněný muž má dvacet pět let. Mezi často pohřešované lidi patří také starší osoby. Starší lidé mnohdy trpí ztrátou paměti, nebo jinými podobnými neduhy, a snadno ztrácejí orientaci. To vede k jejich zmizení.