Jednadvacetiletý Radim Kantor a o rok starší Jakub Studinka se k užívání marihuany i k občasnému darování nebo prodeji přiznali. Rozhodně však popírali, že by na tom profitovali, nebo ji dávali i neplnoletým. V tom směru se snažili tresty snížit i jejich obhájci.

„Můj mandant marihuanu používal například k výrobě masti, kterou si léčil lupénku. Jak už to bývá v takové komunitě lidí, ve které se pohyboval, někdy od někoho něco dostal, jindy někomu něco dal. Výpovědi některých svědků však považujeme za nevěrohodné. Žádáme proto trest maximálně v podobě podmínky,“ řekl obhájce Studinky.

Jeho kolega rovněž přiznal, že obžaloba je pravdivá jen částečně a především nesouhlasí s tím, že Kantor dával drogu mladistvým. Rovněž žádal podmíněný trest a propuštění z vazby.

Oba mladíci podle obžaloby s marihuanou koketovali zhruba tři roky. V jejich okruhu bylo prověřováno přibližně tři sta lidí, policie odposlouchávala mobilní telefony a k soudu bylo voláno 23 svědků.

Oba obžalovaní se ve své závěrečné řeči káli. „Lituji toho, je to obrovské ponaučení, i z pobytu ve vazbě. Chci nastoupit do práce, splatit dluhy a zapomenout,“ řekl Kantor.

„Jsem ještě nedospělý a naivní. Byla to ode mě nerozvážnost. Současně však nesouhlasím s některými svědky. Měl jsem špatné dětství, chyběla mi tvrdá otcova ruka. Ve vazbě jsem hodně pochopil a zhoršila se mi tam i lupénka. Dokonce jsem uvažoval i o sebevraždě. Pokud mě pošlete do vězení, je to poslední vlak,“ řekl Studinka.

Soud v rozsudku potvrdil, že u Kantora bylo bezpečně prokázáno obchodování se 145 gramy marihuany, u Studinky s 60 gramy. „Jsou bohužel obětí všeobecného podsouvání, že marihuana je léčivou bylinou, čímž je snižována její nebezpečnost. Ve vztahu k mladistvým musí každý postupovat tak jako například u alkoholu a ověřit si, zda je odběratel plnoletý. Trest je vynášen při spodní hranici sazby,“ vysvětlila předsedkyně senátu Lubomíra Bínová.

Rozsudek zatím není pravomocný, Kantor se odvolal okamžitě, Studinka si nechal lhůtu na rozmyšlenou, ale zřejmě i on se bude snažit výši trestu snížit u Krajského soudu v Ostravě.