Policie zaznamenává každoročně v tomto období také zvýšený počet trestných činů, kterých se mladí dopouštějí. Na vině je kombinace více volného času, nuda, nebo třeba připojení se k některé sídlištní „partičce“.

Činů zatím není tolik. Znepokojivé ale je, že už se objevilo i násilí, které se bez policejní asistence neobešlo.
„V Karviné-Novém Městě, o půl desáté večer, skupinka neznámých pachatelů napadla kopy a údery pěstí dva mladíky. Jeden z pachatelů kovovým boxerem mladšího zranil v obličeji. Lékaři mu ošetřili tržnou ránu nad levým obočím, druhý z napadených mladíků utrpěl hematomy a odřeniny,“ uvádějí policejní svodky.

Další případ, který policie musela řešit, byl zase ze série pití alkoholu mládeží. V chatové oblasti v Dolní Lutyni našel náhodný kolemjdoucí totálně opilé kluky ve věku 16 a 15 let. Oba museli pro svou opilost do nemocnice. Policie šetří, kde se k alkoholu dostali.

„Lze očekávat, že podobných excesů bude přibývat. Prázdniny jsou teprve v počátcích,“ varují odborníci.

„Rodiče sice samozřejmě nemůžou na své děti dohlížet o prázdninách 24 hodin denně. Každopádně by ale měli vědět, s kým se jejich dítě kamarádí a kam chodí za zábavou,“ upozorňuje policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Poslední léta přitom přinesla také nový trend, který platí po celý rok. O prázdninách, kdy je více zmíněného času, ale obzvlášť. Spousty dětí a mladých ven víceméně ani nevychází a většinu volna tráví u počítačů.

Jednou z oblíbených zábav jsou i takzvané chatovací místnosti, tedy místa, kde mohou lidé komunikovat přes internet, jako by seděli vedle sebe.

„Obzvláště těm mladším by měli rodiče zdůraznit a vysvětlit, že při této komunikaci si musí dávat dobrý pozor. Na druhé straně se u počítače může pod přezdívkou skrývat kdokoli. Pravdivé nemusí být ani fotografie, které má dotyčný uvedené ve svém profilu,“ varuje policejní mluvčí.

„Vždy existuje nebezpečí, že se na druhé straně může skrývat třeba zloděj, nebo i člověk s pedofilními sklony, či násilným chováním,“ dodává.

Mládež na chatu by tak rozhodně neznámým lidem neměla prozrazovat své adresy, ani údaje, že jsou zrovna doma, nebo odjíždějí s rodiči na dlouhodobou dovolenou.

Drobné prázdninové problémy museli řešit již také strážníci jednotlivých měst. „Jde o stížnosti na hluk, nebo že někde mládež popíjí. Vše ale zatím stačilo vyřešit domluvou,“ uvedl velitel orlovské městské policie Rostislav Szcurek.

Podobné zkušenosti má také ředitel karvinských strážníků Petr Bičej. „Některé ze stížnosti na hluk jsou přitom spíše neopodstatněné, protože některým lidem vadí jen to, že se u jejich domu někdo baví více hlasitě. Co se týče alkoholu venku, ten nyní můžeme daleko více postihovat díky nové městské vyhlášce, která pití na veřejných prostranstvích zakazuje,“ říká k tématu Petr Bičej.