A zjistilo se, že ve věznici se kouří marihuana. „Testy potvrdily, že hned devět vězňů se provinilo požitím marihuany, případně chemické sloučeniny benzodiazepinu,“ řekla mluvčí Karvinské věznice Eva Loučková. Marihuanu si přitom dopřáli tři vězni, u zbytku byla zjištěna výše zmíněná chemická sloučenina.

Jak se tyto látky dostaly do prostor karvinské věznice, je stále v šetření. „Co se týče chemické sloučeniny, je možné, že ji sem přenesl jeden z odsouzených, který pracoval na zdravotním středisku,“ nabídla Loučková možné vysvětlení.

Vězni ovšem při návratu z práce procházejí kontrolou, proto by muselo dojít k pochybení ze stran dozorců. Pakliže by se prokázalo, že by se takto podařilo benzodiazepin do objektu pronést, bylo by podle Loučkové nutné reagovat na to vhodným systémovým opatřením, které ovšem dále nepřiblížila.

A jak se dostala do vězeňských cel marihuana? „Jeden z odsouzených měl nestandardní návštěvu, to znamená, že osoba, která vězně navštívila, nemusela podstoupit zrakovou ani sluchovou kontrolou,“ vysvětlila Loučková.

Nestandardní návštěvy jsou pak jakousi odměnou pro vězně, kteří se chovají slušně. Pakliže by se tato verze potvrdila, potvrdila by se i zneužitelnost této formy odměny.

Vězně, kterým byla prokázána přítomnost zakázaných látek, pravděpodobně čekají kázeňské tresty. „Věc je stále v šetření, ovšem je pravděpodobné, že tyto odsouzené by čekala samovazba, zákaz návštěv, nebo jiné prostředky užívané při porušení kázně,“ dodala Loučková.