Mexická policie v minulých dnech zatkla třiatřicetiletého Davida Schmita z Opavy, který v této americké zemi zavraždil svou šestadvacetiletou manželku z Ostravy. Opavák žil v Mexiku několik let, žena za ním před několika měsíci přijela, aby se dohodli na podmínkách rozvodu. Tělo rozřezal, zabalil do dvou zavazadel a ukryl. Poté nahlásil její zmizení. Hrozí mu pětadvacet až padesát let vězení.

Na objasnění případu se podle mluvčí ostravské policie Gabriely Holčákové podíleli i ostravští kriminalisté z pátracího týmu. Ti mimo jiné kontaktovali kamarády dívky, s nimiž si z Mexika telefonovala či zasílala SMS. Vyslechli také její známou, která s ní do zahraničí odcestovala. Kriminalisté pomohli i při expertize DNA, která nakonec přispěla k jednoznačné identifikaci oběti.

Muž zpočátku tvrdil, že manželka od něj v klidu odešla. Když se mu však v následujících dnech neozvala, šel její zmizení ohlásit na ambasádu. Později vyrukoval s historkou o únosu, které jsou v Mexiku poměrně častým jevem. Zločinci tímto způsobem získávají výkupné. Opavák místním ochráncům zákona dramaticky líčil, jak před domem zastavilo tmavé auto, a někdo ženu vtáhl do vozidla a odvezl neznámo kam.

Při vyšetřování však kriminalisté narazili na řadu nesrovnalostí. V jeho bytě při domovní prohlídce našli stopy po krvi. Z následného rozboru vyplynulo, že patří jeho ženě z Ostravy. Muž se pod tíhou důkazů přiznal. Prohlásil však, že on sám ji nezavraždil. Pouze si najal místní zabijáky, kterým za odstranění ženy zaplatil. Vše ale nasvědčuje tomu, že chce tímto způsobem pouze zmírnit svou vinu. „Jeho vyjádření lze pravděpodobně považovat za účelovou obhajobu,“ potvrdila Holčáková.

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že manželku rozřezal a naskládal do dvou kufrů, které odvezl na odlehlé místo k lesíku a hodil do rokle. Sám pak ochráncům zákona ukázal místo, kde zavazadla s hrůzným obsahem ukryl.

Motivem činu byly zřejmě dlouhodobé neshody. Muž se pravděpodobně nedokázal smířit s rozvodem. Ten mimo jiné souvisel s jeho finančními aktivitami. Se svými problémy se již ke konci loňského roku po návratu z Mexika svěřila žena svým rodičům. Letos v létě se pak rozhodla situaci definitivně vyřešit a s kamarádkou odletěla za oceán.

Muž byl obviněn z trestného činu plánované vraždy. V případě uznání viny mu hrozí pětadvacet až padesát let vězení. Podle dostupných informací patří mexické žaláře, co se životních podmínek týká, k nejhorším ve světě. Dokonce i nechvalně proslulé káznice v Thajsku jsou údajně snesitelnější než ty mexické.

Vzhledem k tomu, že Česká republika nemá s Mexikem podepsanou mezinárodní dohodu o vydávání osob, čeká muže mnohaletý pobyt za mřížemi této země. Podle mexických zákonů by mohl být vydán nejdříve po odpykání poloviny trestu. Jedinou šancí je, že by Mexiko jednostranně souhlasilo s převozem do České republiky.

„Zjednodušeně lze říci, že záleží jen na dobré vůli vydávajícího státu,“ uzavřela Holčáková.