Každým rokem se proto přijímají preventivní ochranná opatření. Týkají se všech míst, kde se pracuje s větším množstvím peněz. I drobní obchodníci vědí, že v prodejně by neměl nikdy zůstávat jediný prodavač. Lupiči si zpravidla místo činu předem prohlédnou a proti přesile si netroufnou.

V plné pohotovosti jsou detektivové, kteří osobně nebo i za pomocí kamerových systémů hlídají velkoprodejny. Větší počet policistů by měl být vidět i v ulicích. Přímo v Havířově strážníci zesílili hlídky v místech vánočních nákupů. V terénu jsou také kriminalisté v civilu. Ti se před Vánocemi pohybují nejen v ulicích a prodejnách, ale také v okolí peněžních ústavů.

Strážníci i policisté si všímají podezřelých osob, ale také lidí, kteří si v předvánočním shonu nehlídají dostatečně své věci a dávají zlodějům příležitost. Pachatelé jsou velmi vytrvalí a na příležitost si dokáží počkat, nebo ji dokonce vyvolat. Organizované skupiny používají různé finty. Na parkovištích před markety například žádají o pomoc nebo radu, případně nabízejí nějaké zboží. Jejich komplicové mezitím vykrádají auto. Jiní si všímají lidí vybírající peníze z bankomatu a pak je sledují, aby je mohli okrást v prodejně.

„Samozřejmě, že se snažíme působit preventivně. Naši lidé se pohybují v místech, kde máme hlášeny případy krádeží. Jsou to velmi často právě velkoprodejny, případně jejich parkoviště. Lidem můžeme opakovaně radit, aby si své věci dobře hlídali a schopnosti zlodějů nepodceňovali. Při krádeži totiž nemusejí přijít jen o peníze, ale také o další cennosti, včetně platebních karet nebo osobní doklady,“ řekl karvinský okresní policejní mluvčí Jaroslav Kus.