„Už teď si mrzákem. Nezapomenu na tebe, ani tvé děti!“ To jsou jen úryvky ze dvou sms zpráv, které před časem dostal primátor Tomáš Hanzel.

Policistům se podařilo zjistit, že jejich autorem je podnikatel a majitel několika restaurací v Karviné Martin Halaj, který se k autorství výhružných sms zpráv u soudu přiznal.

„Zprávy jsou skutečně ode mě. Jednal jsem zkratkovitě,“ uvedl Halaj.

Důvodem sporu mezi ním a primátorem měla být restaurace Caruso v Karviné-Fryštátě a vypovězení smlouvy o pronájmu těchto prostor ze strany města. „Vlastník, tedy město, dalo nájemci, kterým je pan Halaj, výpověď z nájmu bez udání důvodu,“ argumentoval obhájce podnikatele.

Podle výpovědi primátora byly esemesky podle toho načasované. „Zprávy jsem obdržel jen pár dní před zasedáním rady města, kde se mělo o budoucnosti těchto prostor rozhodnout. Chtěl mě jako primátora města ovlivnit při rozhodování,“ citovala soudkyně primátorova slova z přípravného řízení. Hanzel ze strachu o sebe a o svou rodinu o celé věci informoval policii, která se případu začala věnovat.

Jak vyšetřovatelé později zjistili, sms zprávy napsala a posílala kamarádka obžalovaného. „Pan Halaj mě požádal, abych si pořídila starší SIM karty, ze kterých poté pošlu zprávy na číslo, které mi dá. Ačkoliv jsem se nad obsahem zpráv pozastavila, vyhověla jsem mu, protože je to můj kamarád. Netušila jsem, co je v pozadí těchto zpráv a komu jsem zprávu odeslala. Myslela jsem, že jde jen o drobné mužské pošťuchování,“ citovala soudkyně z výpovědi podnikatelovy známé. Iniciátorem celé věci byl ovšem právě Martin Halaj, který u soudu projevil lítost nad svým činem.

Přesto se podmínečného zastavení trestního stíhání, které jeho advokát navrhl, nedočkal. „Soud přihlédl k okolnostem skutku. Pan Halaj si vše předem připravil a inicioval. Navíc se dodnes primátoru Hanzelovi neomluvil,“ uvedla soudkyně.

Obviněný se na místě proti rozsudku odvolal.

Primátor Tomáš Hanzel včera nechtěl celou věc jakkoli komentovat.