Takoví řidiči-neřidiči jsou podle policejní mluvčí Zlatuše Viačkové na silnici se svým hazardérským chováním hrozbou. Policisté na Karvinsku se s nimi ovšem setkávají stále častěji. „Obecně můžeme říct, že o takové případy nemají policisté při kontrolách nouzi. Zvýšený počet zaznamenáváme především o víkendech,“ uvedla Viačková.

Policisté poměrně často narážejí na mladíky mezi 15 a 18 roky. „Tato skupina řidičů je na silnici obzvlášť nebezpečná. Ze zkušeností víme, že jezdí pod vlivem alkoholu, ale také mají velmi blízko k užívání drog,“ upozornila Viačková.

Mladí hazardéři navíc za volantem přímo oplývají vlastnostmi, které by řidič měl postrádat. „Jsou bezohlední, lehkomyslní, ale hlavně nezkušení. Snaží se dostat k silným strojům, takže někteří mají k dispozici auto jako zbraň,“ podotkla mluvčí.

A nezřídka se to snaží svému okolí ukázat, což potvrzují i psychologové. „Jsou to takové ty klasické roky, kdy si dospívající člověk chce všechno rychle vyzkoušet. A jen málokdy takto jednají lidé s psychickou poruchou,“ vysvětlila psycholožka Jana Svobodová.

Nejsou to jen mladiství, ale i čerstvě dospělí bez řidičáku, kteří způsobují zbytečné nehody. Důkazem je nedávná havárie mladíka z Albrechtic, který s autem skončil v příkopu. „Takováto nehoda se zpravidla šetří jako podezření ze spáchání trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění,“ říká Viačková.

Udělat si řidičák a sbírat zkušenosti za dohledu učitelů v autoškole? S tím si někteří mladíci nelámou hlavu. „Ze zákona máme možnost jim jejich automobily nebo motocykly odebírat,“ dodala Viačková.