Jako facka všem slušným lidem působí chování policistů vůči zlodějům šrotu. Zatímco běžný občan je pokutován i za zapomenuté rozsvícení světel na automobilu, zloději mohou jezdit vraky, které světla nemají vůbec.

Konkrétní případ se stal před několika dny. Parta umouněných mužů se v areálu odkalovacích rybníků poblíž Orlovské ulice lopotila se starými ocelovými podstavci, které dříve sloužily pro podpěry potrubí. Železo vyčnívající nad zem muži upalovali autogenem a nakládali do své obstarožní a pomalu se rozpadající dvanáctsettrojky. Z povzdálí je sledovala patrola soukromé ochranné služby, která však nezasáhla. Při odjezdu však dodávku zastavila hlídka městské policie. „My nic nekrademe. Bereme jenom starý šrot. Dovnitř jsme vjeli tady přes závoru, která není uzamčená,“ tvrdili muži.

Strážníci kontaktovali zástupce majitele pozemku, společnost RPG, který potvrdil, že mu krádeží nevznikla žádná škoda. Na místo byla přivolána také republiková policie. Její hlídka sice uznala, že vozidlo je sice v hodně dezolátním stavu, jízdě však nezabránila. Policistům nevadilo, že auto nemá zadní světla, nárazník, že je přidrátovaný, ani to, že zbytek party při přepravě sedí v zadní části auta na šrotu a tlakových lahvích. Spokojili se s tím, že na vraku jsou nové registrační značky s platnou technickou i emisní kontrolou. Dokazování, že takové auto stanicí technické kontroly nemohlo projet, by bylo velmi složité.