„Policisté si pro ně přišli v sobotu dopoledne domů, jelikož neuposlechl výzvy soudu k nástupu výkonu trestu. Soud proto musel vydat příkaz k dodání do věznice. S příkazem policisté zaklepali na dveře trvalého bydliště, které otevřeli rodiče a z počátku svého syna tvrdě zapírali. Policisté dobře věděli, že hledaná osoba se před spravedlností doma ukrývá, a proto rodiče řádně poučili o zákonných oprávněních policistů při pátrání po takových osobách. Poučení a výzva zapůsobila a o chvíli později už hledaný muž odcházel v doprovodu policistů,“ uvedla k zákroku okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Pátrání po hledaných osobách však toho dne zdaleka neskončilo. Za necelé dvě hodiny na to byl na ulici Heleny Malířové zadržen další hledaný muž, který se rovněž dobrovolně nechtěl vzdát svobody, i když mu Okresní soud Karviná uložil nepodmíněný trest na dobu 8 měsíců nepodmíněně. „Před eskortou do ostravské věznice si oba zadržení muži vyslechli sdělení podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí za to, že svým jednáním mařili výkon trestu, a proto budou nést další následky trestní odpovědnosti, za což jim hrozí další pobyt za mřížemi v délce až 6 měsíců,“ řekl vedoucí obvodního oddělení Havířov-Šumbark Daniel Pilár.

Úspěšné pátrací dopoledne bylo završeno vypátráním mladistvého, který utekl z domova. Po výslechu byl předán rodičům.

Od začátku letošního roku policisté ze Šumbarku zadrželi celkem 28 osob v celostátním pátrání. Z toho 9 osob, které se vyhýbaly nástupu výkonu trestu, 9 osob, na které Okresní soud Karviná vydal příkaz k zatčení a 10 osob, které se vyhýbaly trestnímu řízení za své protiprávní jednání. „Další takové akce budou následovat, takže vyhýbat se nástupu výkonu trestu či povinnostem osob překračujících zákon se skutečně nevyplácí,“ vzkazuje vedoucí oddělení Daniel Pilár.