Na skladiště alkoholu a cigaret se přišlo klasickou činností celníků. Ti pracují systémem dlouhodobého sledování podezřelých osob. K tomu využívají i technické prostředky. Také v tomto případě využili ke sledování kamery, které monitorovaly veškerý pohyb v okolí domu. Na podezřelé osoby pak celníci udeří ve vhodný okamžik.
V tomto případě se úder konal v pondělí. Strážník byl zadržen při cestě s tovarem a následně se konala domovní prohlídka v odlehlé místní části Životice. „Podrobnosti o postupech v naší práci sdělovat samozřejmě nemůžeme. Našimi celníky kontrolován řidič vozidla, které převáželo alkohol a cigarety bez kolků. Alkohol byl v pětilitrových kanystrech. Při následné domovní prohlídce byl odhalen další alkohol a cigarety,“ potvrdil mluvčí Celního ředitelství Ostrava Roman Miarka.
Strážník Deníku potvrdil, že podezření ze strany celníků skutečně čelí. Své svědomí však prý má čisté. „Pronajal jsem nemovitost, kterou užívám, jiné osobě k uskladnění zboží. Jde o nedostavěný domek v Životicích. Podle celníků tam mělo být zboží, které podléhá spotřební dani. Teď se vše prověřuje a čekám, jak to dopadne,“ vysvětloval.
Podle celníků však nejde jen o skladování nezdaněného zboží. Strážník byl zadržen při přepravě zboží, které podléhá přísným předpisům. Při přepravě alkoholu, který není v kolkovaných lahvích, musí mít dokumenty, které prokazují jeho původ a řádné finanční vypořádání. Dokumenty jsou jednotné v celé EU.
To, že v domě se alkohol nejen skladoval, ale i stáčel do lahví svědčí i nález potřebného technického vybavení. „V domě byla nalezena také stáčecí linka. Na místě bylo zajištěno 398 litrů alkoholu a 306 960 kusů cigaret. Daňový únik byl vyčíslen na zhruba 560 tisíc korun,“ doplnil informace mluvčí Miarka.
O tom, že v domě se dějí podivné věci, hovoří i lidé ze sousedství. „Rodiče mi říkali, že občas cítí pach alkoholu. I já jsem viděla, že k domu jezdí dodávky a něco se tam nakládá. V pondělí tam bylo plno aut celníků a dokonce se mě ptali, jestli něco nevím. Kdysi se tam konaly nějaké akce a snad tam byly i nějaké lehké děvy,“ řekla žena bydlící nedaleko strážníkova domu.
To, že se strážníkova manželka jako prostitutka živila, není tajemstvím. On sám potvrdil, že se s ní seznámil poblíž hraničního přechodu v Chotěbuzi. „Byla jen spoře oděná a proto jsem jí nabídl, aby se u mě v autě ohřála. Pak mi řekla, že ji k prostituci nutí nějací lidé z Orlové. Proto jsem ji u sebe v domě ukryl,“ řekl nedávno před soudem, který se následně kauzou kuplířství zabýval.
Okolnosti strážníkova života vnášejí pochybnosti na výkon jeho povolání. Muž zákona zatím zůstává ve službách města. V současné době ovšem v ulicích neslouží, protože je na dlouhodobé nemocenské. Zaměstnavatel sice prověřuje, zda řádně dodržuje nemocenský režim, protože se i s manželkou účastnil městského plesu. „Na plese byla manželka a já ji tam večer jenom vyzvedl, abych ji odvezl domů. Shodou okolností jsem přijel právě ve chvíli, kdy se losovala tombola a byl jsem zachycen fotografem, a ta fotka pak vyšla v Deníku,“ vysvětlil strážník.
Vedení havířovské městské policie nemá jako zaměstnavatel pádné důvody k propuštění ani k jinému potrestání. Záleží na výsledcích vyšetřování. „Pokud se ptáte na konkrétní osobu, nemůžu podat žádné informace, protože nám ani policisté ani celníci nic neřekli,“ reagoval zástupce ředitele městské policie Daneš Skulina.
Jak bude se strážníkem naloženo záleží na práci celníků a policistů. Především jde o průkaznost důkazů. „Muž je v souvislosti s tímto případem pouze podezřelý a nebyl obviněn z žádného trestného činu. Policisté ve spolupráci s celníky prověřují a vyhodnocují zjištěné informace,“ řekla okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.