Jen těžko hledali pracovníci útulku v Dětmarovicích ta správná a zároveň slušná slova, která by popsala konání zatím neznámé osoby. V neděli dopoledne totiž objevili jen nedaleko svého pracoviště mrtvolu krátkosrstého jezevčíka přivázaného na vodítku k dopravní značce. „Tohle může udělat jen,“ nedopoví raději větu Marcela Sojková, která se o psy v útulku stará. Přesto si přála, aby se o tomto hrůzném činu dozvěděli lidé. „A hlavně si přeji, aby si to přečetl člověk, který smrt pejska způsobil,“ říká rozhodně Sojková.

Jen on totiž může vysvětlit nevysvětlitelný fakt, proč místo toho, aby do útulku za místními pracovníky se psem došel, nechal jej raději utrápit se přivázaného jen několik desítek metrů opodál.

Na podobné jednání lidí nejsou v Dětmarovicích zvyklí. „Ne, takový případ tady nepamatuji,“ potvrdila Sojková. Ta si netroufla hádat, co mohlo přivázaného tvora usmrtit. „Mohlo to být srdeční selhání, možná i dlouhotrvající vystavení slunci, i když včera takové horko nebylo. Těch příčin může být opravdu několik. Zítra půjde tělo psa k veterináři, třeba budeme chytřejší. Na místo jsme také přivolali policii,“ informovala pracovnice útulku.

Policisté v příštích dnech budou šetřit, zda šlo o týrání, či nešťastnou událost. „Majitel psa zřejmě přivázal čtyřnohého tvora ke značce s tím, že si ho pracovníci útulku všimnou a vezmou. To se ovšem nestalo a pes tam zemřel. Nevíme také, zda nešlo o přirozenou smrt. Chytřejší bychom měli být zítra,“ uvedl v neděli policejní mluvčí Jaroslav Kus s tím, že pes nebyl očipován, a tak bude těžší dopátrat se v případě prokázaného týrání jeho majitele.

Ať byl úmysl majitele psa jakýkoliv, svým jednáním zřejmě způsobil němému tvoru smrt. „Když už se rozhodl takto psa zbavit, mohl přijít rovnou k nám do útulku, nebo jej přivázat bezprostředně před jeho vchod, abychom si ho všimli. Takto zůstal nepovšimnut a vůbec netušíme, jak dlouho tady mohl trpět,“ dodala Marcela Sojková.