„Dnes v noci o půl třetí tady opět byli. Soused, který v chatce spí, je viděl z okna, jak si přes plot předávají lahve s pivem. Těch mi z venkovní skříně odnesli celou bednu,“ řekl Deníku ve středu Jindřich Hudzietz, čerstvě okradený majitel chatky.

„Tentokrát tady chci spát také, protože to vypadá, že si byli moji chatku jen otipovat a přijdou zase. V oknech mám totiž ocelové mříže, které dnes nepřekonali. Zloději ani nerozbili okno, jen vyndali sklo z rámu, odhrnuli záclonu a podívali se, co všechno tu je. Myslím, že přijdou znova, proto na ně chystám pasti,“ doplnil majitel zahrádky. Do vchodových dveří nainstaloval desku s hřebíky ve výši hlavy, k plotu bodce.

Okraden ostatně nebyl poprvé – zloději u něj řádili už před dvěma lety. „Polámali mi stromky a sekerou rozsekali podloubíčko, které jsem si tady udělal,“ dodává muž.

Jeho soused zahrádkář, důchodce Milan Mik, doplňuje, že před pár dny okradli i jeho. „Rozbili okno, pobrali televizi, rádio… a spoustu věcí rozbili,“ postěžoval si. Ani on nebyl okraden poprvé, když se to stalo už dříve, zloději jej navíc i ztloukli, protože právě v tu noc na zahradě v chatce přespával.
Nejsou v tom ale sami. Krádeže jsou téměř na denním pořádku v celé kolonii. A příliš platné není podle slov místních ani volat policii. „Ano, přijedou, jenže kolikrát ten zloděj už je dávno pryč. A když jej jednou chytili přímo při činu, nic nemohli udělat, to totiž vzal jen pár rajčat a papriky. Ale než ho připoutali k plotu, ohrožoval je sekáčkem na maso, tak snad aspoň dostane něco za ohrožení veřejného činitele,“ doufá Hudzietz.

K policii se proto ani všechny případy nedostanou. „Od začátku prázdnin jsme přijali oznámení o vloupání do zahradních chatek na specifikovaném místě ve dvou případech,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Poprvé, 19. července, si zloděj odnesl čtyři rádia, elektrickou sekačku a vrtačku v hodnotě zhruba 1400 korun. Podruhé, 29. července, policisté evidují vypáčené vstupní dveře a odcizenou elektrickou sekačku, varnou konvici, zahradní nůžky a lahve s alkoholem i minerálkami.

Podle místních se zloději rekrutují z řad bezdomovců, kteří posedávají také u nedalekého hypermarketu Tesco. Ukradené věci v hodnotě několika stovek nebo tisíců korun se pak snaží dále prodat, aby si vydělali na alkohol. „Ukradli kolo za nějakých 7 tisíc. A tady v hospodě se jej snažili barmance prodat za dvě stovky,“ tvrdí Milan Mik. Podle Jindřicha Hudzietze nepomáhá ani pořídit si psa – v místě už svým životem doplatili na zloděje dva. „Někdo ty vlčáky prostě otrávil,“ řekl Hudzietz.

Zloději si nevybírají: jejich pozornosti neujde téměř žádná ze zahrádkářských kolonií.

Škodu, kterou napáchá majiteli, doplní nepořádkem. Tyto případy se stupňují hlavně v letní sezoně, kdy je šance, že v chatkách je více věcí. A také v zimě, kdy je možné se v boudičkách ohřát a vyspat.

Scénář bývá stejný: pachatel, mnohdy bezdomovec, rozbije okno nebo vypáčí dveře. Na místě pobere, co najde a co je možné zpeněžit nebo z toho má jiný užitek. „Především zahradní elektrické nářadí a různé přístroje, ale také alkohol, jídlo…,“ říká karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. „Žádný mimořádný případ jsme však u tohoto neřešili. V lednu v orlovské ulici Ke Studánce se neznámý pachatel během noci postupně vloupal do osmi zahradních chatek. V březnu opět v Orlové, v ulici V Zimném dole to bylo celkem šest chatek,“ doplnila Viačková.

V Karviné jsou podle jejích informací nejohroženějšími lokalitami Olšiny a Darkov – u psího útulku, v Českém Těšíně zase ulice Na Horkách. Nezabezpečený odlehlý objekt – to je sen každého zloděje. „Majitelům doporučujeme po sezoně z chatek odvézt cenné věci a uložit na bezpečné místo, rozhodně na zimu nenechávat v chatce. Objekt je důležité zabezpečit uzamykatelnými okenicemi, mřížemi a dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem,“ řekla Viačková.

Pozornost majitelů by podle jejích slov měla být věnována zejména vstupním dveřím, oknům, verandám. „Pro vyšší standard ochrany doporučujeme využít elektronickou ochranu. Chatku i zahradu mít správně pojištěnou. Majitelé by se rozhodně neměli chlubit před neznámými lidmi majetkem, který na zahradě mají. Pro případ vloupání pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat výrobní čísla elektrických přístrojů. A při pobytu si všímat pohybu neznámých osob či aut,“ shrnula Viačková.