Soud se zabýval kauzou, která přímo souvisela se sebevražedným výbuchem bytu v havířovské Stromovce. Čtveřice policistů tam loni v sobotu 6. září dopoledne evakuovala ohrožené nájemníky a pak šla za mužem, který do svého bytu nanosil několik kanystrů benzinu. Když byli policisté na zápraží, muž benzin zapálil, čímž došlo k velké devastační explozi. Zatímco sebevrah na místě uhořel, policisté byli ožehnuti plameny a potlučeni tlakovou vlnou.

Zprávodajství o explozi najdete ZDE.

Jeden ze zasahujících policistů, dvaatřicetiletý Tomáš Steklý, bezprostředně po výbuchu při útěku do bezpečí vytratil peníze, které měl vybrané z dříve uložených pokut. Vzhledem ke svému otřesení nedokázal přesně popsat, jak o peníze přišel a celý případ proto jeho nadřízený oznámil inspekci ministra vnitra s podezřením na trestné činy zpronevěry a zneužití pravomoci veřejného činitele. Pokud by byl skutečně uznán vinným, hrozilo by mu vězení až na tři roky.

Mezi svědky, kteří u soudu vypovídali, byli především policisté a hasiči. Ti vesměs potvrzovali, že tlaková vlna byla opravdu silná a čtveřice policistů vyvázla živá s velkým štěstím. Analýzy jejich oděvů prokázaly zasažení vysokou teplotou a lékaři potvrdili zranění způsobená ožehnutím a údery po odmrštění tlakovou vlnou na dveře a další části domu.

„My jeli původně k otevření bytu. Když jsme dojížděli k místu, bylo po výbuchu, který do okolí rozmetal okna a další různé věci. V bytě byla vysoká teplota a bez ochranných prostředků se tam nedalo existovat. Asi hodinu se nikdo z civilistů nedostal ani do chodby, pak se tam ale pohybovalo mnoho policistů v civilu a možná i dalších lidí,“ vysvětloval velitel zásahu Antonín Schneeberger. Mimořádnost události potvrdil i vyšetřovatel příčin požárů Ladislav Blahovský: „Na místě jsem pracoval společně s dalšími experty od hasičů i od policie až do večera. Hledali jsme i ty ztracené peníze, ale nenašli jsme je.“

Po vyhodnocení všech důkazů a svědeckých výpovědí však i samotný státní zástupce specializující se na trestnou činnost policistů Alois Dlouhý uznal, že policista vinný není. „Obžaloba byla vznesena na základě vyšetřování, které započalo oznámením ze strany vedoucího obvodního oddělení. Ten tak učinil, protože policista měl rozpor ve vysvětlování, jak o peníze přišel a některých dalších detailech. Jak se ukázalo, on skutečně prošel traumatizující událostí, snad byl i chvíli v bezvědomí po úderu tlakovou vlnou a později pouze upřesňoval své výpovědi, podle toho, jak si na celou událost postupně rozpomínával. Proto jsem soudu navrhl zproštění,“ řekl Dlouhý po vyhlášení rozsudku.

Verdikt samozřejmě uvítal i Steklý. Jeho advokátka v závěrečné řeči uvedla, že je absurdní, když je souzen člověk, kterého zaměstnavatel dosud jen chválil a povyšoval, který odevzdal nalezené peníze, který odmítl pokus uplácení a za evakuaci nájemníků v ohroženém domě byl vyznamenán.

„Dopadlo to dobře, ale přesto mi to ubralo pár let života. Dokazovat svou nevinu u soudu bylo hodně nepříjemné,“ řekl Steklý při odchodu z havířovské justiční budovy.