Osmnáctiletý Michal S. je známým havířovským pyromanem. Na svém kontě už má několik desítek plastových kontejnerů. Zapaluje je vždy v noci a zpravidla v samotném centru města.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

V jenom případě byl dokonce přistižen, jak se snaží podpálit magistrát. Do ventilace chtěl vhodit zapálený plynový zapalovač. Pyroman se naučil zapalovač upravit tak, aby po chvíli vzplanul prudkým plamenem. Takto patrně způsoboval i vzplanutí odpadu v kontejnerech, které ve většině případů vedlo k jejich totálnímu shoření.

Škody, které mladý pyroman způsobil, už přesáhly stotisícovou hranici. Policisté proti němu před časem shromáždili dostatek důkazů a obvinili ho z trestného činu poškozování cizí věci. Jako bonus mu přišili i šíření poplašné zprávy, když v květnu telefonicky oznámil bombu na magistrátu a způsobil tím evakuaci. Pachatel přitom bydlí v těsné blízkosti radnice a frmol, který způsobil, s potěšením sledoval.

Jak se ukázalo, pouhé obvinění je nedostačující. Pyroman totiž v uspokojování svých choutek pokračuje. Další kontejnery zapálil 10. srpna v ulici 1. Máje, 15. srpna v ulici Majakovského a 2. září v ulici Žákovské. „Policisté vyšetřováním zjistili, že pachatelem je opět tento muž. Proto ho vyslechli a ponechali v cele do rozhodnutí soudu o návrhu vzetí do vazby,“ potvrdil policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Už od dřívějšího dopadení policisté čekají na verdikt odborníků z oboru psychiatrie, kteří zkoumají pachatelům psychický stav. Podle dostupných informací je za své chování odpovědný. Mladík si uvědomuje, že trpí pyromanstvím a ví, že způsobuje škody.

V souvislosti s posledními případy se dokonce objevily spekulace, že ho v podpalování podporují i jeho příbuzní, kteří už v době jeho dospívání věděli, že má k pyromanství sklony. Teď jsou v podezření, že se mu snaží pomoci, aby lékaře přesvědčil, že je skutečně duševně nemocný, čímž by se vyhnul trestní odpovědnosti a vězení.

V pátek ráno okresní soud rozhodl, že vazbu uvalí. Havířovské kontejnery tak mohou být nějakou dobu v bezpečí.