Strážníci městské policie na místo vyjeli před osmou hodinou, když se jedna prodavačka ze sousedního pekařství plynem přiotrávila. Do pekařství se asi zápach dostal klimatizací. Ženě bylo špatně a zvracela. Lékařské ošetření nakonec nepotřebovala, když postačilo nadýchání čerstvého vzduchu.

Strážníci na místo přivolali hasiče, kteří při kontrole objektu našli u otvoru ventilace plastovou láhev s neznámou kapalinou. Láhev měla ve dnu udělanou malou dírku, aby mohla pomalu vytékat a postupně uvolňovat intenzivní zápach.

Přestože se na místě nedalo s určitostí potvrdit, o jakou látku se jednalo, podezření padá na merkaptan.

Merkaptan je v zásadě neškodná látka s intenzivním zápachem, která se v určitých koncentracích například přidává do zemního plynu, aby bylo možné zjistit jeho úniky. Používá se také v hlubinných dolech. V několika případech byl plyn použit v konkurenčním boji k odlivu zákazníků. Ve vyšších koncentracích může vyvolávat příznaky otravy, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení.

Právě merkaptanem někdo před několika dny provozovateli podniku Hawaii hrozil. „Dostal jsem korespondenční lístek, kde mi vyhrožují. Vše je nahlášeno na policii. Tím plynem mi podnik zamořili už dříve. Něco se s tím skutečně musí dělat,“ řekl podnikatel.

O to překvapivější byla reakce havířovských policistů, kteří k případu původně nechtěli ani přijet. Strážníkům přes vysílačky vzkázali, že jde o přestupek, aby si to řešili ve své vlastní kompetenci. Přijeli až ve chvíli, kdy jim zatelefonoval přímo provozovatel podniku, který jim oznámil, že se jedná o útok plynem.

Páteční zamoření a dřívější vyhrůžky budou s největší pravděpodobností vyšetřovány společně. Policie zřejmě nechá provést rozbor chemikálie. Ani tak ale zřejmě nebude mít dostatek stop k odhalení pachatele. Tím je s největší pravděpodobností někdo z lidí bydlících v okolí, kterým vadí hluk v nočních hodinách. Hluk přitom nepochází přímo z provozovny, ale od lidí, kteří jej tropí venku na ulici.

„Látku, která byla zajištěna na místě, necháme prověřit v laboratoři. Je možné, že se jedná o stejnou látku, jaká tam byla nalezena už dříve. Tehdy bylo potvrzeno, že se jednalo o merkaptan. Případ vyšetřujeme už od března, další podnět přibyl v září a poslední tento pátek. Zatím je to kvalifikováno jako přestupek, není však vyloučeno, že by mohlo později dojít i ke změně na trestný čin,“ informoval policejní mluvčí Jaroslav Kus.