„Na tři zadržené muže byla uvalena vazba, protože hrozilo, že se budou snažit ovlivňovat svědky,“ uvedl Roman Křepek z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality ČR.

Policejní jednotka v neprůstřelných vestách a se samopaly vtrhla do jihlavské vily advokáta Petra Navrátila právě v době, kdy tam měl schůzku se dvěma muži. Společně domlouvali uplacení svědka v kauze daňových úniků, ze kterých byl Bulawa společně s dalšími pěti podnikateli obviněn už loni v létě.

„Žaloba ke Krajskému soudu v Ostravě pro trestný čin Krácení daně, poplatku a podobné povinné dávky byla podána loni v červnu. Jde o machinace s lihovinami a krácení daně z let 2001 a 2002 a při prokázání viny hrozí Bulawovi až 12 let vězení.

Právě blížící se proces, v němž se měl Bulawa a další zpovídat z nezákonného obchodu s alkoholem, byl popudem k tomu, že se obžalovaní chtěli za pomoci advokáta pokusit uplatit klíčového svědka v této kauze, aby změnil výpověď. Klíčový svědek je vazbě, kam za ním mohl právě advokát. Nabídka zněla: čtyři miliony korun. „Na místě jsme zadrželi čtyři miliony korun na hotovosti,“ potvrdil Křepek.

Spolu s Bulawou jsou kvůli „lihovým“ obchodům obviněni také Jaromír Raida a Radko Nauš – dva údajní komplicové uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Skupina kolem Bulawy podle kriminalistů ošidila stát na dani při nelegálních obchodech s lihovinami zhruba o 112 miliónů ko­run.

Bulawa byl kvůli stíhání už v roce 2006 ve vazbě, po půl roce se z ní vykoupil na milionovou kauci. Momentálně je v brněnské vazební věznici.

Zdeněk Bulawa se zviditelnil nejen obchody s falešným alkoholem, ale především autonehodou, při níž v roce 2003 opilý ve svém luxusním mercedesu narazil do služebního vozu tří českotěšínských policistů. Všichni tři na místě zemřeli.