„Prý to bylo tady u toho lesíka. Děti si sem hodně chodí hrávat, teď v zimě zde často sáňkují,“ uvedl obyvatel Okružní ulice v Orlové a ukázal na kopec, který dětem slouží k zimním radovánkám.

Místní lidé jsou o celé aféře dobře informovaní, jen málokterého Orlovana zpráva o sexuálním deviantovi minula. „Co jsem zaslechla, tak ten muž je údajně menší, nosí čepku nebo kšiltovku a šátek kolem pusy. Údajně ty děti měl donutit k orálnímu sexu,“ řekla servírka z pizzerie.

Policie na případu pracuje

Podle strohých policejních informací měl pedofil po dvojici dětí ve věku osm a deset let požadovat orální sex. Další informace ale policisté kvůli probíhajícímu vyšetřování prozatím tají.

„Mohu potvrdit, že prověřujeme závažný násilný skutek, při kterém byly ohroženy dvě děti. S ohledem na závažnost případu je nasazen maximální počet policistů. Případ je velmi citlivý. V této chvíli, zejména s ohledem na stav prověřování, není možné veřejnosti poskytovat bližší informace. Jakmile budeme moci veřejnosti sdělit jakékoli další informace, učiníme tak,“ potvrdila Deníku krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Rozčarování a obavy. To jsou momentálně pocity orlovských rodičů, kteří se o této události dozvěděli od známých anebo z médií. Své děti se tak bojí kdekoliv pouštět bez dozoru.

Lze se jim divit? „Slyšel jsem o tom pedofilovi. Mám dvě děti, starší holka má čtrnáct, ale i přesto ji teď nikam večer nepouštím a chodím pro ni do školy. Oběma dětem jsem pak jasně vysvětlil, že se vůbec nemají dávat do řeči s cizími lidmi,“ svěřil se se svými obavami o bezpečnost svých dvou dětí jejich otec Juraj Jedlička.

Také ostatní maminky a otcové se shodují v tom, že důležité je své děti nyní vyzbrojit dostatečným množstvím informací o ignorování cizích lidí.
„A hlavně ať už ho chytnou a zavřou,“ shrnula přání Orlovských maminka malého chlapce Zuzana Verbíková.

Případů je pár

Podobné závažné řádění deviantů je na Karvinsku, potažmo v Moravskoslezském kraji, spíše ojedinělé. Poslední případ se udál v létě předloňského roku v Českém Těšíně. Tehdy si pachatel počíhal na dívenku, která se sama vracela ze školy. Když otevřela dveře bytu, vnutil se k ní dovnitř a požadoval sexuální hrátky. Tehdy muž naštěstí neuspěl. Dodnes jej však policisté nedopadli. Před zhruba 11 lety však deviant znásilnil tehdy desetiletou dívku ve výtahu jednoho z domů na havířovském sídlišti Šumbark.

Aby podobných případů nepřibývalo, policisté nabádají rodiče, aby byli vždy dobře informováni o tom, kam jejich dítě chodí, s kým se stýká a obecně menší děti nenechávaly po setmění venku. „Také by samozřejmě měli rodiče své děti poučit o tom, že nemají věřit slibům cizích dospělých,“ dodala Soňa Štětínská.