Stalo se tak při rutinní kontrole celníků, kteří se zaměřují na značení alkoholu a tabákových výrobků.

„Měli jsme informace o nelegálním obchodování s tímto zbožím právě na hranici s Polskem, a proto naši pracovníci vyrazili právě tam: do jednoho kamenného obchodu v obci Petrovicích-Závadě blízko Karviné, ve kterém pracovali vietnamští občané,“ přiblížila mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

I když to zprvu vypadalo, že je vše v pořádku, zkušenosti a intuice přivedla celníky i do prostoru za obchodem, kde je několik malých rybníků.

„V odhalení podvodníků, kteří prodávají nelegální alkohol, pomohlo celníkům počasí, resp, sníh. Lidské stopy ve sněhu je přivedly k vysekaným dírám v ledu. Opodál ležela dlouhá tyč s hákem, což nějakým způsobem signalizovalo spojitost s otvory v zamrzlém rybníku,“ vylíčila Zdobnická.

No a jak se ukázalo, šestý smysl celníky nezradil: z děr v ledu začali postupně vytahovat igelitové tašky s lahvemi alkoholu. Potřebovali ovšem prozkoumat celý obsah rybníka a proto si na pomoc zavolali hasiče. Profesionály i místní dobrovolníky.

V kamenném obchodě poté ještě celníci našli 353 litrů alkoholu ve spotřebitelském balení neznačeného kontrolní páskou.

„Celkem bylo zajištěno a převezeno do celního skladu 868 litrů tohoto alkoholu. Prodejem zboží by stát přišel na daních o více než 150 tisíc korun,“ dodala mluvčí celního ředitelství.