Pachatel má na kontě více než desítku podvodů, při kterých se mu podařilo způsobit škodu blížící se k půl milionu korun. Některé další skutky se ještě policisté snaží prokázat a potvrdit, že je spáchal právě tento několikrát trestaný pachatel.

„Muž se obohacoval tak, že pomocí různých lstí přesvědčoval starší spoluobčany, že jim jde do bytu opravit nějaké zařízení, vodu nebo něco zkontrolovat. Často lidem oznamoval, že pro ně má zboží nebo plastová okna. Za to si pak neoprávněně a bezostyšně účtoval peníze,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Kus.

„Vystoupil z auta a začal ke mně hovořit. Začal s tím, že se mám nachystat, protože mi zítra přivezou plastová okna. Ze začátku znělo jeho tvrzení věrohodně, ale poté po mně začal vyžadovat zálohu. Když jsem mu řekla, že zatím není za co platit a navíc nemám u sebe peníze, navrhl mi dokonce, abychom jeli spolu k bankomatu. To jsem samozřejmě odmítla,“ řekla Alena Mikešová, žena, na kterou si podvodník s báchorkou o výměně oken nepřišel.

V mnoha dalších případech byl ovšem úspěšný. Jeho cílovou skupinou byli výhradně senioři, které zásoboval různými smyšlenkami. „Nabízel jim výměnu plastových oken, rekonstrukci bytu, či domu a podobně. Důvěru seniorů si získal i velice seriózním vystupováním,“ uvedl vyšetřující kriminalista Pavel Bodura.

Totožnost muže prozatím kriminalisté zahalili rouškou tajemství, bližší informace o podvodníkovi by údajně mohly narušit průběh vyšetřování.

Tajemný zlodějíček „úřadoval“ kromě Havířova také v Orlové nebo v Karviné. Nebylo výjimkou, že se mu podařilo u jednotlivých seniorů vyinkasovat desetitisícové částky, aniž by cokoliv udělal. „Lákal seniory i na různé slevy, jen aby mu zaplatili zálohu. Na to bohužel tato věková skupina mnohdy slyší, aniž by zvážila možná rizika,“ shrnul kriminalista.

Zálohu na opravu mu napálení senioři složili, ale slibovaných inovací se nedočkali. Když pak zjistili, že se jich ani nedočkají, zůstaly jim jen oči pro pláč. A tyto případy nejdou ojedinělé.

Číslovkou sedmnáct nemusí podle kriminalistů celkový výčet mužem podvedených seniorů skončit. „V současné době máme tři další oznámení o podvodech, kterých se mohla dopustit právě zadržená osoba,“ dodala mluvčí.

Podle policistů je také možné, že se mnozí okradení důchodci ze studu na policii neobrátili. Dopadenému podvodníkovi hrozí až pět let vězení.

Penzisté se ve své dobrotivosti, důvěřivosti a při projevech senility nechávají vykutálenými podvodníky obelhat poměrně snadno. Když následně procitnou do reality, bývá už pachatel i s penězi pryč. „Naše preventivní činnost v této oblasti je nepřetržitá. Na rizika, která starším lidem hrozí pro jejich bezmeznou důvěřivost, upozorňujeme při každé příležitosti. Přesto se vždy najdou lidé, kteří do svých domácností pustí cizího člověka a uvěří jeho verzi, že jim jde s něčím pomoci nebo jim třeba nese jim výhru. O starší osoby, u kterých je riziko, že je někdo podvede a připraví o peníze, by se měli více starat jejich příbuzní. I oni by jim měli trpělivě vysvětlovat, jak se mají chovat, aby škodám na majetku či dokonce na zdraví předešli,“ informovala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Petr Wojnar, Libor Běčák