Jednatelé společnosti Lundi Adventures Jaroslav Šlehofer a Roman Cymorek během hlavního líčení uvedli, že neštěstí litují. "V dobré víře jsme věřili, že síť kouli zastaví," řekl Šlehofer během výslechu.

Více k tématu si přečtete v souvisejících článcích

Atrakce zorbing, adrenalinový sjezd z kopce dolů uvnitř umělohmotné koule, měla být vrcholem třídenního výletu deváté třídy z Nového Jičína. Třída výlet trávila v obci Košařiska na Třinecku. Kouli, do které se nechal připoutat patnáctiletý žák a jeho třídní učitel, měla po 20 metrech kutálení zastavit mezi stromy natažená síť z fotbalové branky. Ta se ale protrhla a koule pokračovala dál po svahu. Ve velké rychlosti pak narazila do stromu. Učitel zemřel, žák utrpěl těžká zranění.

"Točilo se to strašně rychle. Tlačilo mě to do žaludku, nemohli jsme dýchat. Jenom jsme si stihli říct, že se nám to nelíbí," vylíčil dnes před soudem zraněný mladík. Dodal, že krátce po nárazu byl při vědomí. "Tak dvě sekundy jsme přemýšlel, jestli jsem ještě vůbec naživu," řekl. Při nárazu utrpěl poranění sleziny, plic i jater. Navíc měl pohmožděná žebra.

Oba obžalovaní pracují jako učitelé a společnou firmu v lednu 2009 založili jako způsob přivýdělku. Zaměřili se na organizování školních výletů. "Chtěli jsme dětem nabídnout trochu jiné zážitky. V tom jsme viděli díru na trhu," uvedl Šlehofer. Společně s kolegou organizovali pro děti akce, kde se střílelo s airsoftových zbraní, hrál lakros, lezlo po lanech. Nabízeli právě i zorbing v plastové kouli, kterou si nechali poslat z Číny.

Oba souzení muži dnes přiznali, že na začátku neměli se zorbingem žádné zkušenosti. "Hledali jsme na internetu nějaká pravidla, jak atrakci provozovat. Od výrobce jsme nedostali nic," uvedli oba shodně. Šlehofer dodal, že si proto na základě svých zkušeností vytvořili vlastní bezpečnostní pravidla. "Nechtěli jsme kouli pouštět z velkých kopců," řekl Šlehofer. Ještě před tragickým školním výletem novojičínské školy atrakci už několikrát veřejně provozovali pro školu z Písku či Dům dětí a mládeže v Třinci. V těchto případech to ale bylo na rovině či na velmi mírném kopci.

Dodnes si neštěstí nedokáže vysvětlit. "Celý život jsem pracoval s dětmi. Ve škole či v neziskových organizacích. Vždy jsem se to snažil dělat co nejbezpečněji. Ani sám sobě si dnes nedokážu odpovědět, kde se stala chyba. Byli jsme přesvědčeni, že síť vydrží," uvedl Šlehofer ve své výpovědi. "Jednali jsme v dobré víře. Je nám líto, co se stalo," dodal později Cymorek.

Podle vznesené obžaloby ale oba muži nesou vinu na smrti učitele a zranění žáka tím, že porušili své povinnosti. "Nezajistili bezpečný provoz atrakce a ani její zkušební provoz. Navíc síť nebyla způsobilá kouli zastavit," uvedl státní zástupce při čtení obžaloby.

Zorbing je podle zákona považován za prostředek lidové zábavy. Podle policie jsou jeho provozovatelé povinni zajistit bezpečnost uživatelů.