„Dívce vyhrožoval fyzickou újmou a zabitím a neustále vyhledával její osobní blízkost,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Situace vygradovala ve chvíli, kdy se agresor vydal navštívit dívku v zaměstnání. „Začal s nožem v ruce vyhrožovat jí i jejímu novému příteli zabitím. Přivolaní policisté muže na místě zadrželi a soudce na něj uvalil vazbu,“ shrnul Kus.

Muž teď čelí obvinění z trestného činu nebezpečného vyhrožování a pronásledování, kde se horní hranice trestu šplhá ke třem letům.

Stalking = trestný čin

Poslední případ z Orlové je typickým příkladem stalkingu, česky pronásledování. Od letošního roku posuzuje trestní řád toto jednání jako trestný čin, a proto není radno toto jednání podceňovat.

„Pronásledování se odehrává přes e-maily, sms, hlasové zprávy, ale i postávání před domem či zaměstnáním, posílání dárků či pozorností. Důležitým aspektem u stalkingu je to, že pronásledovaná osoba o takové projevy či kontaktování nestojí, děje se tak proti její vůli. Svůj nesouhlas dala pronásledovateli najevo, ale on či ona to nerespektuje,“ sdělila Martina Vilímová.

Podobných případů evidují letos policisté na Karvinsku už zhruba deset. Stalking neboli zlovolné pronásledování a obtěžování druhé osoby se nejčastěji odehrává po rozchodu partnerů.

„Máme se stalkingem zkušenost zejména v situacích, kdy došlo k ukončení vztahu z důvodu násilí. Tam často bývá míra pronásledování vysoká. Projevuje se hlavně neustálým kontaktováním, ale také zastrašováním, vyhrožováním a podobně,“ uvedla Martina Vilímová z karvinské poradny Elpis.

A přestože je toto jednání posuzováno jako trestný čin, policisté se s ním i v letošním roce setkávají. „Podobné případy se odehrávaly i v minulosti, s tím rozdílem, že se řešily jako přestupek nebo omezování osobní svobody,“ dodal Kus. V současnosti už se pachatelé stalkingu musí obávat přísnějších trestů.