Než se prokázalo, že to nebyl on, kdo v dubnu přepadl pobočku České spořitelny v Petřvaldě, pobyl si víc než měsíc ve vazbě.

Devětatřicetiletého horníka z Rychvaldu policisté zatkli koncem dubna, a než vyšetřovatelé konstatovali, že tento muž nemá s přepadením banky nic společného, uběhlo 36 dní, které Ján Dudáš strávil ve vazební cele.

„Možná se na první pohled podobá člověku, kterého zachytila kamera ve spořitelně, ale je mu jen podobný díky tomu, že v hospodě, kde si jej všiml nějaký policista, měl na hlavě kšiltovku a nosí plnovous,“ líčí Dudášova manželka Anna, jak se její muž dostal do vazby.

S přibývajícími dny a postupem vyšetřování se však stále více ukazovalo, že zatčení a obvinění Dudáše z přepadení petřvaldské spořitelny bylo šlápnutím vedle.

„Přepadená pracovnice spořitelny prý sice manžela na fotce poznala, ale při rekognici označila jako pachatele figuranta, kterým byl jiný policista. Navíc neseděly ani otisky prstů z místa činu, ani vzorky DNA,“ reprodukovala manželovy zážitky z vazby jeho žena.

Domů z vazební věznice se Ján Dudáš vrátil minulý pátek a stále je ze všeho, co v posledních týdnech zažil, v šoku.

„Je to hrozný zážitek. Nikomu bych to nepřál. Ale já jsem věděl, že jsem nic neudělal a že se pravda musí prokázat,“ doufal i za mřížemi.

Z vazby na šachtu


Včera šel Ján Dudáš opět do práce, na šachtu, kde pracuje už 15 let.

„Naštěstí jej vzali zpět, i když tam kvůli tomu zatčení byly nějaké problémy, ale snad to všechno dobře dopadne,“ říká matka tří dětí.

Policie potvrdila, že Ján Dudáš byl skutečně z vazby propuštěn pro nedostatek důkazů.

„Případ se ale dál šetří. Podezřelého sice nemáme, ale vyšetřovatel na případu spolupracuje s Kriminalistickým ústavem v Praze a odborníci na biomechaniku budou ze záběrů průmyslové kamery zkoumat chůzi a pohyb hledaného člověka,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Podobně zamotalo před jedenácti lety špatné rozhodnutí policistů se životem dnes čtyřiašedesáti­letého Svatopluka Schwarzera z Karviné. Ten byl obviněn z toho, že doma vyráběl pirátské hudební CD nosiče a prodával je. Jeho unikátní sbírku cédéček policie v jeho bytě dokonce objevila. Okamžitě jej i jeho ženu nechala zavřít do vazby, avšak poté, co se zjistilo, že cédéčka jsou originální, oba manžele po několika týdnech propustila. Beze slova omluvy.

Po několikaletém soudním sporu, když Schwarzer žaloval český stát pro újmu na zdraví, pro ztrátu zaměstnání a společenskou diskreditaci, mu soud přiřkl odškodné ve výši několika desítek tisíc korun.

Ani Dudáš prý nechce nechat na svém jméně stín podezření z trestného činu. „Budeme žádat odškodnění, ale musíme počkat, až se ten případ vyšetří a bude znám a odsouzen pravý viník,“ řekla Anna Dudášová.