O podobné události není v areálu někdejšího solidního hotelu Merkur nouze. Od doby, kdy společnost RPG vyčlenila bývalou hornickou ubytovnu pro sociální spodinu vystěhovanou z běžných bytů zejména pro neplatičství, jsou policejní zákroky na denním pořádku.

Za pádem dvacetiletého muže stál s největší pravděpodobností alkohol. Když kolem 18. hodiny přijeli na místo zdravotníci ze záchranné služby, museli čelit atakům několika opilců. Na místo si pro svou ochranu přivolali policii. Když nestačila jedna hlídka, musely přijet ještě posily.

Lidé se přímo na místě nemohli dohodnout, ze kterého patra mladík vlastně spadl. Zatímco jedni tvrdili, že spadl ze sedmého patra, jiní a dokonce i on sám záchranářům při ošetřování hlesl, že z druhého. V každém případě měl štěstí, že dopadl na dřevěnou podlahu krytou kobercem, protože v těsném sousedství místa dopadu jsou vztyčeny ocelové trubky.

Na první pohled poměrně lehká zranění, která nenasvědčovala ani vnitřnímu poranění, svědčila spíše o pádu z nižšího patra. „Teď nemůžeme vyloučit vůbec nic, včetně vnitřního zranění. Pacient bude samozřejmě důkladně vyšetřen. Zatím se ale zdá, že na tom není tak špatně,“ řekl zasahující lékař.

Zatímco zraněný putoval do nemocnice, policisté si na své oddělení odvezli dva muže. Pro jejich opilost jim zřejmě hrozil pobyt na záchytce, aby po vystřízlivění mohli vysvětlit okolnosti případu. Jeden z mužů byl od krve a nedokázal vysvětlit, kde k ní přišel. Není proto vyloučeno, že pádu z výšky předcházela šarvátka.

"Vše, co s případem souvisí, je předmětem vyšetřování. Mladík měl podle našich informací vypadnout z třetího patra. Naše hlídky musely večer přijet k ubytovně ještě jednou, když tam podnapilí lidé začali opět tropit nepřístojnosti," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Hotel Merkur a lidé bydlící v okolí trpí
Hotel Merkur byl kdysi poměrně vyhledávaným místem k přenocování. Mezi hosty bývali například zahraniční závodníci automobilových nebo motocyklových závodů. Často v něm hledali na svých štacích i umělci, kteří v Havířově vystupovali.
Dnes se v hotelu ubytuje jen člověk neznalý situace. Společnost RPG jej totiž využívá k ubytování lidí, které se podaří se souhlasem soudu vystěhovat z běžných bytů. Ubytovna v sousedství hotelu už kapacitou nestačí, a proto sociální spodina bydlí i v bloku, kde je v nejvyšších patrech hotel. Ubytovávání takových lidí je řešeno ve spolupráci s městem, jehož sociální odbor převádí na účet RPG nájem přímo z dávek.
V ubytovně bylí společně s nejrůznějšími individui také rodiny s malými dětmi. Z Merkuru se tak stává malé ghetto, kde musí policie velmi často zasahovat při řešení opileckých šarvátek a násilné trestné činnosti.