Obvinění měli drogu vařit po různých garážích nebo rodinných domcích a připravili jí více než kilogram. Dva z nich údajně drogu vařili a dalších devět lidí se podílelo na její distribuci.

„Pervitin vyráběli z tablet, které si obstarávali v příhraničních polských lékárnách, kde je volný prodej. Drogu poté vyráběli a za dolary prodávali na území celého Moravskoslezského kraje,“ uvedl vyšetřující komisař Libor Cieslar.

Klec spadla koncem loňského roku, kdy policie všech jedenáct lidí dopadla a zadržela. Devět obviněných je vazbě, dva včera k soudu nedorazili.

V souvislosti s výrobou drogy byla v obžalobě nejčastěji skloňována jména Petra Szpalka a Františka Svačiny. Prvně jmenovaný měl podle státní zástupkyně vyrobit 660 gramů pervitinu, které pak distribuoval sám nebo za pomoci ostatních.

Podobné množství bylo přičítáno i na vrub Františka Svačiny. Ostatní obžalovaní čelili v jednotlivých bodech obžaloby nařčení z kupčení s drogou. Druhý jmenovaný „vařič“ ihned po přečtení obžaloby využil svého práva vypovídat.

„S některými body obžaloby zásadně nesouhlasím,“ uvedl na úvod své řeči Svačina. Podle něj se některých „varů“ nezúčastnil vůbec, nebo jim byl přítomen, ale nepodílel se nijak na výrobě drogy. Následně napadl také výpovědi svědků a spoluobviněných, které líčení předcházely. Podle něj byly mnohé informace lživé.

Následně ale nepopřel, že s pervitinem kupčil. „Od Szpalka jsem dostal pár desítek gramů pervitinu s tím, ať jej prodám a nechám si 20 procent zisku. Měl nějaké dluhy v bance, proto jsem mu vyšel vstříc,“ uvedl ve své pondělní výpovědi Svačina.

Přiznal i to, že v období od dubna do září minulého roku vařil pervitin. Dle svých slov ale pouze pro vlastní potřebu. „Vyrobil jsem pro sebe za měsíc asi tři až čtyři gramy. Celkově jsem tak mohl za toto období vyrobit okolo 25 gramů. Pervitin jsem nešňupal, ani neužíval nitrožilně, ale kouřil,“ podotkl obžalovaný.

Svačina také zpochybňoval protokol z výslechu, který s ním policisté sepsali. Přiznal se i k tomu, že byl při něm pod vlivem drog. „Asi den a půl před výslechem jsem si dal dávku pervitinu a ta stále účinkovala. Navíc jsem byl ve stresu a měl jsem i zdravotní potíže. Když se na mě valily otázky ze všech stran, neodpovídal jsem úplně přesně,“ tvrdil obviněný.

Možnosti vypovídat u soudu chtějí využít i další obžalovaní. Na ně přijde řada v příštích dnech. Mezi jedenáctkou obviněných mužů je většina polici známých recidivistů, kteří měli s drogami již v minulosti problémy.

„Přesto nejde o žádné ztracené existence, tedy lidi na okraji společnosti. Povětšinou jsou to lidé, které bychom mohli zařadit do střední třídy z dobře zajištěných rodin,“ dodal na adresu obviněných vyšetřovatel.