Orlová byla na nohou od letošního ledna. Neznámý muž tehdy zneužil chlapce a dívku, které pod hrozbou použití nože přinutil k sexuálním praktikám.

Více informací o případu čtěte v Souvisejících článcích

„Ke skutku došlo v pátek 8. ledna. Neznámý pachatel donutil tehdy ještě ani ne desetileté děti, chlapce a dívku, pod pohrůžkou použití nože k různým sexuálním praktikám. Není vhodné blíže specifikovat způsob napadení dětí, nicméně lze uvést, že se nejednalo o „klasickou soulož“, ale o jiný pohlavní styk provedený způsobem srovnatelným se souloží. Policisté se o případu dověděli ještě týž den, vše nahlásili rodiče jednoho z poškozených dětí. Vzhledem k závažnosti oznámení pracovali na objasnění případu krajští kriminalisté. Samozřejmostí však byla spolupráce s kolegy z Územního odboru Karviná. Nasazení policistů bylo od samotného počátku maximální, věnovali mu mimořádnou pozornost. Kriminalisté byli na nohou ve dne v noci,“ uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Vyšetřování stále pokračuje. „Informace k případu je nezbytné, s ohledem na poškozené děti, sdělovat velmi citlivě. Přestože se jim jak policisté, tak psychologové a další osoby maximálně věnovali a věnují, utrpěly šok, ze kterého se dodnes těžko vzpamatovávají. Samozřejmě, že tuto záležitost velmi emotivně vnímají rodiny obětí, jejich příbuzní i známí,“ vysvětlila mluvčí.

Přestože nebyly v inkriminovaný den pro práci kriminalistů právě nejpříznivější klimatické podmínky, protože sněžilo, podařilo se jim zajistit několik stop, které byly zaslány k expertize, včetně biologickému rozboru.

Zneužité děti policistům poskytly vedle jiných podstatných informací také určitý popis pachatele. „Zkušení kriminalisté si ale byli vědomi toho, že popis nemusí být zcela přesný. Takto malé děti může vzhledem k prožitým událostem ovlivnit při zapamatování si a následné interpretaci mnoho věcí. I přesto jsme se zveřejněním popisu pachatele požádali občany o spolupráci,“ dodala k počátku vyšetřování Štětínská.

Kriminalisté postupovali velmi systematicky na několika frontách

Policisté prověřili alibi v podstatě celé jedné ulice v Orlové, tedy osob, které připadaly věkem a postavou v úvahu. Jejich kroky vedly také do výchovných ústavů, kde prověřovali chovance, kteří byli v té době na útěku či dovolenkách. Policistům prošly rukama stovky lidí.

„Vzhledem k tomu, že o pomoc byla požádána také veřejnost, přijímali policisté rovněž ohlasy od občanů. Žádnou informaci nenechali ležet ladem, každou prověřili. Desítky osob, které kontaktovaly policisty v souvislosti s případem, však neuvedly žádnou zásadní informaci, jež by vedla k dopadení pachatele. Přesto velmi děkujeme občanům za reakce a sdělovacím prostředkům za zveřejnění popisu pachatele,“ sdělila policejní mluvčí.

Vyhodnocení všech informací ve finále přineslo úspěch

„Díky neutuchající práci jak v terénu, tak v kanceláři, uvízl v pomyslném sítu postupem času jistý muž. Prověřováním informací k jeho osobě dospěli policisté k závěru, že právě on by měl mít na svědomí napadení dětí. Minulý týden byl muž zadržen v místě svého současného pobytu a obviněn z trestného činu znásilnění. Soud rozhodl o jeho vzetí do vazby. Jedná se o 32letého muže, který se pohyboval na Ostravsku a Karvinsku. V minulosti byl již za trestnou činnost násilného a mravnostního charakteru vyšetřován a odsouzen. Policisté provedli domovní prohlídku v místě, kde se v současné době zdržoval. Zajistili různé věci, které byly zaslány pracovníkům odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství k provedení analýz. Závěrem ještě můžeme sdělit, že policisté nezaznamenali žádný další obdobný útok. Přesto i nadále pracují a prověřují i možné souvislosti s obdobnými případy z minulosti,“ doplnila mluvčí Štětínská.