V telefonu se totiž ozvalo. „Ahoj babi“. Klasická odpověď seniora poté zněla. „To jsi ty? Petře?“. „Senior si vybaví někoho z vnuků a okamžitě ho pojmenuje. Tím má pachatel částečně vyhráno. Získá důvěru a dostává se do přízně babičky,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Těchto případů se na Karvinsku událo za poslední měsíce hned několik, vrcholem poté byla situace ze začátku září, kdy se takto neznámému podvodníkovi podařilo dostat z nic netušící staré paní 90 tisíc korun.

„Pachatel, který si v telefonu hraje na vnuka, nejprve poprosí o finanční pomoc například na koupě bytu, nábytku, vozidla a podobně a poté sdělí, že pro peníze si osobně nemůže přijít a na schůzku pošle někoho jiného,“ uvedl policejní mluvčí.

Policie v návaznosti na několik podobných případů začala varovat převážně starší lidi před tím, aby se nestali dalšími napálenými.

„Rozhodně by si měli vždy pravost vnuka ověřit. To znamená, obvolat rodinné příslušníky, než nějaké peníze předají. Rovněž žádáme, aby v případě zaznamenání takového telefonátu občan okamžitě informoval patřičné obvodní oddělení nebo vše ihned nahlásil na bezplatnou linku 158. Budete tím nápomocní při dopadení pachatele a zabráníte tak páchání jeho další trestné činnosti,“ dodal Kus.