Dokládá to i příběh z loňského roku, kdy se nedaleko Havířova z přeplněných vagonů vysypalo uhlí podél trati. V mžiku se na místo seběhli lidé a uhlí sbírali. To je ještě legální, často si ale sociálně slabší vypomáhají tím, že chodí kácet stromy a krást do lesa.

„Tyto případy samozřejmě zaznamenáváme, určitě to není neobvyklé,“ řekl polesný z Karviné Libor Dočkal. Teď před zimou podle něj případů přibývá. Do lesa chodí ti, kteří mají pocit, že si přes léto nestihli udělat dostatečné zásoby.

Zloději se ale při činu nedají tak jednoduše nachytat a mnohdy po sobě zanechají doslova „paseku“. Lesníci přijdou často až po činu – s ruční pilou a dvoukolákem se tolik rámusu nenadělá a pokud není člověk chycen při činu s pilou v ruce, cokoliv mu dokázat je problém. Navíc když se zloději v lese zdrží jen minimálně. „Často přijdou, kmen rozsekaný na menší kousky odvezou, a na polena jej rozštípou až doma,“ popisuje lesník Josef Zmelty.

Sousedé těchto „štípačů“ by mohli vyprávět o ohlušujících ranách sekerou, které se rozléhají celým vchodem několik hodin ale i dnů. Tak dlouho, dokud kmen nerozštípou do té velikosti, aby se dalo dřevo uložit do sklepa. Samozřejmě v domech s byty nižší kategorie, kde není zavedeno ústřední topení.

Poznatky místních lesníků potvrzují karvinští strážníci. Jejich ředitel a zároveň vášnivý nimrod Petr Bičej potvrdil, že také už několik „dřevorubců“ potkal. „Když při obchůzce lesa vidím, že někdo kácí strom, ptám se ho na povolení,“ říká Bičej.

Oznámení o podezření na nelegální kácení chodí na policii běžně. Ovšem bez důkazů. Těsně před Vánoci se krade nejen dřevo na topení, ale také vánoční stromky. „U těch ale všichni podnikají nájezdy až těsně před Vánoci,“ doplňuje lesník Josef Zmelty, jenž má se zloději své zkušenosti. Když se jednou pokusil zabránit kácení mladého stromku, od několika zlodějů dostal výprask.

Asi i proto Policie České republiky žádné trestní oznámení na krádež dřeva neeviduje. Ti, kdo kácejí, buď při činu nejsou přistiženi, nebo se brání jinak. Třeba násilím.