Řidičů, kteří usedají za volant pod vlivem některé z drog, je totiž možná více, než těch, kteří si neodpustili doušek alkoholu. Prokazují to výsledky běžných silničních kontrol i akcí zaměřených cíleně na řidiče pod vlivem. Jak ukazují zkušenosti policistů, mnoho řidičů se sice ubrání alkoholu, ale například po vykouření marihuany se sednout za volant nebojí.

S jedním s „ovlivněných“ motoristů měli tu čest se setkat policisté z krajské speciální pořádkové jednotky. Kolem nedělní třiadvacáté hodiny je ve dvorové části ulice ČSA v centru Havířova zaujal řidič vozu Peugeot 306. Když ho kontrolovali, začali mít s ohledem na jeho chování podezření, že není úplně v pořádku. Nejdříve vyšlo na povrch, že nemá řidičský průkaz. Pak přišly na řadu testy. Ty potvrdily užití drogy, patrně speedu.

„Orientační dechová zkouška ukázala malé množství alkoholu, přesně 0,08 promile. Druhá opakovaná zkouška ukázala 0,07 a třetí už rovnou nulu. Policisté provedli také test na přítomnost návykových látek, který byl pozitivní na amfetamin. Řidič odmítl převoz do zdravotnického zařízení k odběru průkaznějších vzorků, vyšetřování se proto bude opírat o zjištěné skutečnosti,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.