Pravdou bylo, že policisté v městské části Šumbark skutečně pořádali rozsáhlejší kontrolní akci zaměřenou na řidiče a dokonce, že této akci byl přítomen policista se samopalem budící respekt. Nejednalo se však o obklíčení celé čtvrti, ale jen o několik stanovišť, která se navíc v průběhu noci měnila. Kontroly se konaly například u krytého bazénu na výjezdu z podjezdu, na parkovišti u Teska nebo na Požárnické ulici.

V ulici U Nádraží bylo kontrolní stanoviště vyznačeno kužely. Policista každé auto zastavil, vysvětlil, že se jedná o běžnou silniční kontrolu a vyzval, aby řidič zajel ke kraji a připravil potřebné doklady. Většina řidičů byla podrobena dechové zkoušce na alkohol a někteří i na drogy. Policisté si všímali také technického stavu vozidel, povinné výbavy a zkušeným okem prověřili i přepravované pasažéry.

Výsledkem akce bylo několik vozidel, jejichž řidiči museli pokračovat pěšky, nebo si je policisté hned odvezli k výslechu.

Neuvěřitelný kousek předvedl jeden taxikář. Se svým notně pochroumaným VW Golf se pohyboval přískoky. Když docukal k policistům, kteří na jednom stanovišti právě končili, ptal se jich, kde je poblíž servis. Pak se vydal k Tesku, kde ho policisté zastavili na jiném stanovišti. Zaujala je nejen jízda přískoky, ale i podezřele se vlnící přední kola. Při další kontrole začali lapat po dechu při kontrole vzorků pneumatik. Na jedné totiž nebyl vůbec žádný. „To je náhradní pneumatika, protože mi zloději auto postavili na špalky a kola ukradli,“ vysvětloval řidič, u něhož dechová zkouška v té chvíli prokázala, že před jízdou pil. Vrak s označením taxislužby proto musel nechat na parkovišti a dále cestoval služebním vozidlem na policejní okrsek.

Mezi hříšníky však rozhodně nebyl osamocen. Na požárnické ulici v síti uvízl řidič octavie, kterému i opakované dechové zkoušky ukazovaly více než jedno promile alkoholu. I on byl převezen na okrsek a počítat může s obviněním z trestného činu.

Naopak s úlevou skončila kontrola pro řidiče seatu. Ten se policistům raději hned přiznal, že sice nepil, ale není to tak dlouho, co si dopřál požitek z marihuany. Po podrobném poučení se proto bez zdráhání podrobil testu, který vyhodnocuje přítomnost několika druhé drog ve slinách po stěru z jazyka. Po několika minutách si mohl řidič oddechnout, protože text ukázal, že jeho organismus už je čistý.

„Policisté udělili za zjištěné přestupky 11 blokových pokut. Na místě vybrali 2800 korun. Alkohol byl zjištěn ve čtyřech případech,“ shrnul akci policejní mluvčí Jaroslav Kus.