Strážníkům z Havířova se na základě upozornění občanů a podaného popisu podařilo v úterý po poledni zadržet tři mladíky, kteří měli čmárat po fasádách domů.

Na sprejery přivolali hlídku městské policie lidé bydlící v domě na ulici Kosmonautů. Ti si svou fasádu hlídají, protože ji mají novou po rekonstrukci a zateplení. Strážníci prohledali okolí a podle popisu se jim podařilo zadržet tři podezřelé.

Současně objevili čerstvé malůvky také na dalších domech. Počmárané jsou domy v ulicích Majakovského a Gogolově. "Hlídka zadržela tři podezřelé osoby, které odpovídaly popisu, jaký uvedli svědci. Mladíci se k činu doznali a byly u nich zajištěny i spreje," řekl Deníku ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras.

Všechny výtečníky si převzala republiková policie, která zjišťuje, zda toho nemají na svědomí více.

Aktualizované informace z průběhu vyšetřování:
"Zadržení mladíci ve věku 19, 20 a 21 let byli vyslechnuti a ještě téhož dne jim bylo sděleno podezření z přečinu poškozování cizí věci, pod který spadá i sprejerství. Dva z trojice však ještě před tímto úkonem museli být převezeni na záchytku, protože byli pod vlivem menšího množství alkoholu," potvrdila policejní mluvčí Zlatuše Viačková s tím, že případ bude projednáván ve zkráceném řízení.

Jak se ukázalo, mladíci v sobě nemají ani trochu soudnosti. Zatímco sami za bílého dne ničí fasády domů jen proto, aby se veřejnosti prezentovali svými neumětelskými výtvory, za své obličeje vyfotografované ve chvíli, kdy je policie v poutech nakládala do služebních aut, se stydí. Jeden z nich napsal pod jménem Adam Kozar redakci mejl, ve kterém žádá smazání fotografií z galerie: "Jsem v fialovem triku a a nepreji si aby obe fotky byli zverejneny.Zadam o okamzite smazani."

V Havířově je přitom dostatek ploch, kde mohou sprejeři své umění provozovat legálně. Zadržení mladíci však nepatří mezi ty, kteří by měli na víc, než jen na své podpisy. Jejich cílem je pouze snaha označkovat co nejvíce fasád.

O legálním graffity čtěte v Souvisejících článcích