Výbuch otřásl Dolní Suchou a Šumbarkem chvíli po 21. hodině. Několika lidem to nedalo a volali na tísňové linky policie. K areálu bývalého Dolu Dukla vyjely autohlídky republikové i městské policie. Příčina výbuchu byla odhalena, včetně autorů.

„Na místě byla zadržena skupinka osob, které se hlásily ke sdružení, které provozuje kryt civilní ochrany v rámci projektu Archa. Policisté zjistili, že v bývalém krytu civilní ochrany lidé našli rozbušky se zápalnicemi. Ty někdo odpálil nedaleko krytu. Po explozi zůstal v místě kráter o hloubce do 40 centimetrů. Na místo byl volán pyrotechnik z Olomouce a další specialista, kteří zkoumali trhavinu a ověřovali, zda v objektu nejsou další výbušniny. Protože někteří podezřelí byli pod vlivem alkoholu, budou je policisté vyslýchat v průběhu středy,“ řekla Deníku policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Jak se ukázalo, odpálení válečků s trhavinou, nebylo jen náhlým nápadem, ale připravenou akcí, která měla zpestřit večírek. „Trhavina byla odpálena pomocí autobaterie, od které byl natažen několik metrů dlouhý kabel k rozbuškám. Samozvaným pyrotechnikům hrozí stíhání pro nedovolené ozbrojování. Rozhodující bude množství výbušné látky, se kterou manipulovali,“ dodala Viačková.

Policie také zjišťuje původ trhaviny. S největší pravděpodobností si válečky používané při důlních trhacích pracech ulil některý z horníků a časem na ně zapomněl. "Na místě bylo nalezeno ještě pět kusů, které si specialisté odvezli ke zkoumání. Zajištěna byla také letecká puma, u které se zjišťuje, zda je funkční," doplnila mluvčí.

Naposledy se na Dukle mohutně střílelo při likvidaci těžních věží. Deník o tom informoval v článcích Dukla přišla o poslední těžní věž a Trhavina poslala k zemi těžní věž Dukly, sledujte video. Více informací o Dukle najdete v Souvisejících článcích

PROJEKT ARCHA
Ve svém počátku se Projekt Archa zabývá rekonstrukcí 6 patrového podzemního CO krytu v areálu bývalého dolu Dukla a jeho uvedení do původního stavu s následným zpřístupněním pro veřejnost. V současnosti, po několikaletém úsilí, Vám představujeme kryt Archa jako Muzeum Civilní Ochrany, se vším všudy, jak se patří. Kryt byl po dlouhou dobu neudržován a nakonec určen k demolici z důvodu útlumu aktivity OKD v oblasti (konec těžby a likvidace dolu Dukla). V krytu je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu, štábu velení, spojovacích prostředků, kinosálu (projekce filmů s CO tématikou) a také trvalou expozicí civilní ochrany.