Z jejich rukou prokazatelně usmrtila nejméně 38 lidí, celkem jich podlehlo metanolové směsi padesát. Rudolf Fian z Karviné, původem Slovák, a Tomáš Křepela z Řitky u Prahy namíchali deset tisíc litrů metylakoholu, přesto stále u soudu tvrdili, že jsou nevinní. Senát však rozhodl jednomyslně.

„Soud považuje za důležité, že obžalovaní věděli, že mohou svým jednáním způsobit fatální následky. Svou snahou o co největší zisk však ohrozili na životech a zdraví velké množství osob," zdůvodnil předseda senátu Radomír Koudela.

Konání hlavních aktérů by se dalo podle něj přirovnat k následkům přírodní katastrofy. Doživotí udělil poprvé. „Doufám, že i naposledy," podotkl.

Tomáš Křepela i Rudolf Fian se na místě odvolali. Jejich vyjádření se médiím získat nepodařilo, protože je eskorta okamžitě po roznesení rozsudku odvedla ze soudní síně do vazby. Právníci obou mužů se vyjádřit odmítli.

Hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku stráví podle soudu patnáct let za mřížemi. Pomohl totiž policii kauzu objasnit.

Opíral se o to také při středeční poslední výpovědi u soudu, kde se navíc všem poškozeným omluvil. Nikomu prý nechtěl vědomě ublížit a nevěděl, co namíchaná směs obsahuje. Jakmile se to dozvěděl, objel podle svých slov všechny své odběratele, aby je o tom informoval.

„Když jsem zjistil, co se děje, byl jsem v šoku. Policii jsem řekl vše – od koho jsem odebíral i komu jsem dodával. Tím jsem jim pomohl zastavit šíření a další distribuci jedovaté směsi," tvrdil na svou obhajobu.

Jeho právník Michal Zbožínek byl s výší trestu pro svého klienta spokojený.

„Svým způsobem je to příjemné zjištění," nechal se slyšet právník.

„Soud vzal zcela v úvahu naše námitky, jakým způsobem se Jiří Vacula podílel na zajištění alkoholu a výrobků, především rumu a vodky. Jeho spolupráce vedla k zajištění závadného alkoholu a zamezení jeho další distribuce," dodal Zbožínek, který si ještě ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Ještě před roznesením rozsudku házel Vacula vinu na Fiana a Křepelu, míchači směsi zase na distributora.

„Vůbec jsem nevěděl o spojení Fiana a Křepely, oni dva mě vtáhli do metanolové aféry," oponoval Vacula. Totéž říkali Fian s Křepelou o Vaculovi s tím, že distributor chtěl podle nich aférou krýt svou trestnou činnost.

Vysoké tresty dostali i další obžalovaní, kteří se na nejsledovanější kauze posledních let v ČR podíleli. Distributor Martin Jirout z Trutnovska dostal od soudu šestnáct let. Jednadvacet let ve věznici se zvýšenou ostrahou má podle soudu strávit podnikatel Viktor Koláček, Libor Vanderka z Bystřice pod Hostýnem dokonce 20,5 roku.

Alexander Jordán, Martin Cekota a Aleš Svoboda si odsedí 12 až 13 let. Aleš Svoboda kupoval namíchanou směs od Alexandera Jordána a dělal z ní rum, borovičku i vodku.

Martin Cekota prodával jedovatý alkohol ve večerce na pětadvacetiti­sícovém sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně a absolutně odmítal přijmout jakoukoliv vinu. Souhrnný trest osm let vězení a propadnutí nemovitostí si vyslechl dnes u soudu Robert Sedlařík z Fryštáku, distributor Likérky Drak, majitel skladu Verdana.

Většina obžalovaných se na místě proti rozsudku odvolala.

Viktor Koláček, Martin Jirout a Libor Vanderka putovali hned ze soudní síně do vazby.

„Nějaký blb něco udělal a odneslo to plno lidí. Deset let něco buduji a najednou je den ze dne po všem. Černý obchod s lihem tady byl nejméně dvacet let," postěžoval si ještě před vynesením rozsudku Koláček.

„Kdo by něco takového chtěl udělat úmyslně, když se na tom dalo vydělat? Musel to udělat někdo, komu to přerůstalo přes hlavu," nechal se slyšet Jirout.

Podle nich se jednalo o komplot velkých likérek, kterým černý trh konkuroval.

Všichni obžalovaní dostali ještě vyšší tresty, než jaké požadoval státní zástupce Roman Kafka. „Jsem spokojen," řekl krátce po skončení líčení.

„Rok a půl práce policie, celních orgánů a státního zastupitelství byl zúročen. Určitě však necítím zadostučinění," poznamenal muž, který řešil aféru od doby jejího vzniku.