Na burzu, která je zasvěcena vůni benzinu, jsme se proto o víkendu sami vypravili, abychom na vlastní oči zjistili, co je na těch slovech pravdy. Najdeme zboží, jehož původ bude podivný? Těžko soudit, jaká byla historie všech těch zánovních zrcátek či blinkrů. Jako tržnice, kde se kšeftuje s kradenými věcmi, však autoburza určitě nevypadala.

„Říká se, že se tady prodávají kradené autodíly, ale já s tím zkušenost nemám. Chodím tady vždy, když potřebuji něco na své vozidlo, a jediné co mi vadí, je, že tady mohou mít stánky i asijští trhovci,“ uvedl Martin Benek, který v sobotu sháněl světlomet. „Mělo by tady být více starších autodílů a doplňků, a méně těch nových. Ty tady totiž paradoxně bývají dražší než v obchodě,“ dodal.

Sami prodavači pochopitelně nepřiznají, zda je sortiment, jenž nabízejí, kradený. Zeptali jsme se proto Mariana Huťky, spolupořadatele akce, která má už patnáctiletou tradici, zda se původ nabízeného zboží nějak kontroluje. „Každý, kdo zde chce prodávat motoristické zboží, se musí nejprve zaregistrovat. Za ta léta, co se burza koná, už tady všechny známe, a žádní zlodějíčci tady neprodávají. Vždyť sem chodí na pravidelné kontroly strážníci a nedávno přišla na kontrolu i celní správa spolu s policisty v civilu. A nic kradeného nenašli,“ vysvětlil Benek. Sotva to dopověděl, do areálu vešel uniformovaný strážce zákona.

Ostravská autoburza u Místecké ulice se koná každou sobotu a neděli od šesti do dvanácti hodin. V průměru ji za den navštíví zhruba dva tisíce lidí. Silnější návštěvnost než v létě je ale v jarních a podzimních měsících. To si chodí nakoupit potřebné věci pro plechového miláčka až pět tisíc motoristů z celého kraje.