Zločin se týká směnek neexistující americké banky v hodnotě 850 milionů korun. Podle státního zástupce je j skupina chtěla udat ve švýcarské pobočce Deutsche Bank. Směnky údajně vytiskli falzifikátoři v bývalé Jugoslávii, kteří je postupně šířili do dalších evropských zemí pod rouškou americké humanitární pomoci pro válkou postižené Černou Horu a Srbsko.

„Je to všechno pouhá bublina, kterou někdo cíleně připravil,“ prohlásil již v průběhu hlavní líčení Kellovský. Také zbývající aktéři svou vinu popřeli. Kellovský od samého začátku tvrdí, že o neplatnosti šeků neměl ani potuchy. V ruce prý držel pouze kopii a z ní se nedalo nic rozpoznat.

Krajský soud v Ostravě v říjnu loňského roku vynesl zprošťující verdikt. Podle názoru senátu nešlo o trestný čin. Vrchní soud v Olomouci nyní případ vrátil novému projednávání s tím, aby krajský soud provedl další podrobnější dokazování. Nové hlavní líčení začne nejdříve v příštím roce a může trvat i několik měsíců.

V případě falešných směnek figuroval také bývalý policista. Ten sice s údajným podvodem neměl nic společného, na své chatě však ukrýval Kellovského, na něhož soud v té době vydal mezinárodní zatykač. Policista byl již za nadržování potrestán ročním podmíněným trestem.

Kellovský se již v minulosti několikrát ocitl před soudem. Předloni byl odsouzen k šesti letům vězení za krácení daně. Proti rozsudku se ale odvolal a Vrchní soud vrátil případ na začátek. Na základě znaleckých posudků nakonec začátkem tohoto roku Krajský soud v Ostravě překvalifikoval prohřešek na účetní chybu a žalobu zrušil. V roce 2003 Kellovskému udělil pražský soud podmínku za útok na veřejného činitele. Podnikatel totiž usnul totiž za volantem a potom najížděl na policistu, který se ho snažil zastavit.