V pátek ráno se v budově Krajského soudu v Ostravě setká se státním zástupcem, aby případně uzavřeli dohodu o vině a trestu. Neveřejného jednání se mohou zúčastnit i pozůstalí a další poškození, včetně jejich právních zástupců.

Soud, na jehož půdě schůzka proběhne, nemá se setkáním nic společného. Vyhověl jen žádosti krajského zástupce, jenž požádal o poskytnutí vhodných prostor s dostatečnou kapacitou.

Chci dohodu

S návrhem uzavřít dohodu o vině a trestu přišel Zdeněk K. v samotném závěru vyšetřování žhářského útoku. Šance jsou poměrně vysoké. Zdeněk K. totiž sdělil státnímu zástupci Petru Królovi výši trestu, který je připraven přijmout.

„Dá se říct, že má představa by mohla být akceptována, což je patrné z návrhu pana obviněného, který mi sdělil svou představu,“ řekl již dříve Deníku Michal Król.

Podle všeho je Zdeněk K. smířen i s doživotím. To je taky jediný trest, který by akceptovali pozůstalí.

Vše k tématu tragického požáru v Bohumíně najdete zde

Ti ale do samotné dohody mezi žalobcem a Zdeňkem K. o výši trestu zasáhnout nemohou, a to ani prostřednictvím svých právních zástupců. Dostanou pouze prostor k vyjádření se k nárokům na náhradu škody a postoji Zdeňka K. k jejich požadavkům.

I bez jejich souhlasu je ale možné dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a Zdeňkem K. uzavřít. Poté by o jejím schválení, či neschválení rozhodoval soudu.

Smrt

Při úmyslně založeném požáru v 11. patře věžového domu v Bohumíně zemřelo vloni 8. srpna jedenáct lidí, z toho pět po skoku z výšky. Mezi oběťmi byly i děti a těhotná žena. V bytě probíhala oslava, které se zúčastnili i příbuzní Zdeňka K., včetně manželky, jež se od něj odstěhovala do bytu k synovi.

S tím se Zdeněk K. nedokázal smířit. Ke dveřím si přinesl dvě PET lahve s benzinem. Když mu na zazvonění jeden z přítomných otevřel, vylil dovnitř hořlavinu. Zbytkem polil zabouchnuté dveře. Poté vytáhl zapalovač. Po zadržení prohlásil, že chtěl všechny pouze vystrašit.