„Hlídka zahájila kontrolu vozidla a vyzvala řidiče k předložení osobních dokladů, dokladů k vozidlu a dokladů k převáženému zboží,“ uvedla Pavla Zdobnická, tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj s tím, že podle dokumentů šlo o zásilky z Bulharska do Polska a České republiky. Na dvou fakturách byly údaje o lécích, které nejsou u nás registrovány.

.„Po otevření krabic celníci uviděli krabičky s léky CET – Der. Pojali podezření, že by léky mohly být zneužity k výrobě omamných a psychotropních látek,“ dodala Zdobnická, podle které pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv následně potvrdili, že se jedná o lék v naší zemi neregistrovaný a množství pseudoefedrinu obsaženého v těchto lécích mnohonásobně převyšuje povolené množství v České republice.

„Vozidlo hlídka mobilního dohledu eskortovala na územní pracoviště do Bohumína, kde za přítomnosti řidiče byla provedena vykládka zboží a kontrola kabiny,“ sdělila Zdobnická s tím, že celníci napočítali 364 000 kusů tablet CET – Der s celkovým obsahem okolo čtyřiačtyřiceti kilogramů pseudoefedrin-hydrochloridu.

„Z uvedeného množství takto zajištěných léků by bylo možno vyrobit až devětadvacet kilogramů metamfetaminu pervitin,“ uzavřela Zdobnická. Řidič uvedl, že část léků byla určena pro odběratele v Polsku a část pro odběratele v České republice. Případ šetří celníci z protidrogového oddělení.