Počty takto přistižených cyklistů rok od roku rostou. Pokud pak cyklista nadýchá do 1 promile, zaplatí od 2 a půl do 20 tisíc. Pokud odmítne zkoušku nebo nadýchá víc jak 1 promile, zaplatí 25 až 50 tisíc. Částky jsou stejné jako u řidičů motorových vozidel. Cyklisté ovšem v žádném případě nepřicházejí o své případné řidičské průkazy.

„Mnozí cyklisté jsou pak překvapeni, jak vysoké částky musí platit. My ale musíme vycházet z daného zákona a rozhodně nemůžeme dávat nižší sazby," vysvětluje například mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Cyklisty mohou k dechové zkoušce vyzvat strážníci či policisté. O výši jejich trestu pak rozhodují magistráty či městské úřady obcí, na jejichž území se alkoholem upravený cyklista prohání.

Úředníci většinou mají rozum

Praxe zatím dokazuje, že rozhodující úředníci zde většinou „mají rozum" a volí alespoň nejnižší zákonné sazby.

Ale i tak může kombinace alkoholu a kola způsobit obrovské problémy.

„Například opravdu opilý pán ve věku nad 80 let. Nezbylo než uložit částku 25 tisíc, ale vzhledem k výši důchodu jsme mu povolili splátkový kalendář. Pán ale brzy nato zemřel a hrozilo, že částku bude muset v rámci dědictví doplatit jeho manželka. Soud ale nakonec rozhodl, že taková pokuta má trestat jenom toho, kdo se provinil, a nemá být součástí dědictví," říká mluvčí karvinského magistrátu.

A podobně lidsky to řeší třeba také v Bohumíně. „V drtivé většině jsme pokutovali na nejnižší hranici. Řešili jsme případy, kdy si dotyční dali jen jedno pivo, někteří ale nadýchali i více jak dvě promile. Rekordmanem je cyklista z roku 2011, který nadýchal 3,03 promile," uvedl David Gorgol z právního a živnostenského odboru bohumínské radnice.

Cyklisté by ale také měli vědět, že pokutám neuniknou, ani když třeba „jenom" jedou po chodníku.

„Každý cyklista je účastník silničního provozu jako každý jiný a výjimky neexistují. Na chodníku navíc cyklista ani nemá co dělat a porušuje tak další pravidla. Cyklisté musí využívat cyklostezky, pruhy na chodnících pro ně vyhrazené, a pokud v místě, kudy jedou, není ani jedna z možností, musí jet po silnici," dodává policejní tisková mluvčí Zlatuše Viačková.